Tytuł badania: Informatyczne przygotowanie pedagogów szkolnych
Data: luty 2011 – kwiecień 2011
Badacz: Wojciech Czerski, Rafał Wawer

Celem badania było określenie poziomu przygotowania informatycznego (TIK) pedagogów szkolnych. Przebadano 34 osoby zatrudnione w losowo wybranych szkołach oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych w Radomiu. Pytania badawcze dotyczyły korzystania z programów komputerowych w pracy z dziećmi, rodzaju tych programów (np. edytor tekstu, program do prezentacji, program do baz danych, arkusz kalkulacyjny itp.), sposobu nabycia umiejętności obsługi programów komputerowych (np. podczas studiów, kursów i szkoleń, na studiach podyplomowych), rodzaju sprzętu elektronicznego wykorzystywanego podczas pracy (np. drukarka, skaner, ksero, faks). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że respondenci w swojej pracy wykorzystywali przede wszystkim podstawowe programy wchodzące w skład pakietów biurowych (w tym: edytor tekstu – 95%, arkusz kalkulacyjny – 53%, program do prezentacji – 58%). Ponadto wymieniano programy do obsługi poczty elektronicznej (63%) oraz edukacyjne programy multimedialne (37%). Zgodnie z udzielonymi odpowiedziami ankietowani wiedzę i umiejętności zdobyli najczęściej poprzez samokształcenie oraz pomoc koleżeńską (79%). Okazało się również, że badani pedagodzy oprócz komputera korzystali głównie z drukarki (100%) oraz ksera (95%). 85% osób wskazało ponadto skaner (58%) oraz faks (53%).

Autorskie słowa kluczowe: pedagog szkolny, przygotowanie informatyczne w pedagogice
Author's Keywords: school counselors, information preparation in pedagogy
Deskryptory TESE: informatyka, umiejętności zawodowe, technologia informacyjno-komunikacyjna, Internet, umiejętności podstawowe, komputer, sprzęt audiowizualny, sprzęt informatyczny, program audiowizualny, kwalifikacje zawodowe, psycholog szkolny, środki dydaktyczne
TESE descriptors: computer science, skill, ICT, Internet, basic skills, computer, audiovisual equipment, ICT equipment, audiovisual programme, vocational qualification, educational psychologist, teaching resourses