Tytuł badania: Badania świadomości dorosłych i nieletnich dotyczące mediacji między sprawcą i ofiarą przestępstwa
Data: [1997]
Badacz: Zbigniew Piechowiak

Przedmiotem badań był stosunek nieletnich i dorosłych do instytucji mediacji. Badania przeprowadzono w schronisku dla nieletnich i zakładzie poprawczym oraz w areszcie śledczym i zakładzie karnym. Placówki objęte badaniem to: Schronisko dla Nieletnich w Pobiedziskach, Zakład Poprawczy w Witkowie; Areszt Śledczy w Szamotułach i Zakład Karny w Gębarzewie. W badaniu uczestniczyli także studenci czwartego roku pedagogiki resocjalizacyjnej. Badanie pokazało, że studenci byli na ogół pozytywnie nastawieni wobec mediacji między sprawcą a ofiarą. Metoda ta może stanowić optymistyczne i skuteczne rozwiązanie w przypadku braku skuteczności dotychczasowych środków resocjalizacyjnych. Badana populacja ze schroniska dla nieletnich liczyła 17 osób w wieku od 14 do 17 lat, podejrzana była o 29 czynów karalnych. Jeden respondent z tej grupy nie udzieliłby zadośćuczynienia za swoje postępowanie. Sześciu nieletnich – oprócz pozytywnej odpowiedzi na ewentualne zadośćuczynienie – dodawało: już się to więcej nie powtórzy; bardzo żałuję za popełnione czyny; chcę zejść z drogi przestępczej. 10 osób chciałoby zadośćuczynić poszkodowanym, siedem – rodzicom, trzy – sędziom, jedna – rodzinie poszkodowanego. 12 respondentów przeprosiłoby i prosiłoby o wybaczenie, czterech zwróciłoby skradzione przedmioty, trzech podjęłoby się odpracowania krzywd, jedna osoba naprawiłaby szkody, jedna – przeprowadziłaby rozmowę, a jedna – zaprosiłaby ofiarę na kawę. Wśród badanych z Aresztu Śledczego w Szamotułach były 24 osoby (w tym ośmiu młodocianych). 15 respondentów wyraziło gotowość do natychmiastowego przystąpienia do mediacji. Niektórzy badani z tej grupy mieli okazję zadośćuczynić za szkody (przeproszenie, rekompensata finansowa). W grupie respondentów z Zakładu Karnego w Gębarzewie znalazło się 35 osób, w tym dziewięciu młodocianych. 26 badanych zaaprobowało mediację między sprawcą a ofiarą. 17 osób osobiście przeprosiłoby ofiarę, jedna zadośćuczyniłaby za pomocą mediów, siedem wybrałoby rekompensatę finansową albo materialną, a 15 wybrałoby inną formę. W badaniach uczestniczyło łącznie 107 osób. 73,7% opowiedziało się za mediacją. Wśród nich było 79,1% nieletnich i 69,3% dorosłych.

Deskryptory TESE: konflikt, przemoc, rozwiązywanie problemów, rozstrzygnięcie sporu, przestępczość
TESE descriptors: conflict, violence, problem solving, dispute settlement, dellinquency
  • Piechowiak, Z. (1997). Badania świadomości dorosłych i nieletnich dotyczące mediacji między sprawcą i ofiarą przestępstwa. Opieka, Wychowanie, Terapia, 3, 32-35.