Tytuł badania: Bezrobotni absolwenci
Data: wrzesień 1996 – grudzień 1996
Badacz: Elżbieta Pilch, Regina Thurow

Przedmiotem badania było bezrobocie wśród absolwentów takich szkół jak: zawodowe, średnie, pomaturalne, policealne i wyższe. Absolwenci pochodzili z województwa szczecińskiego i ukończyli szkoły w roku 1994/1995. Do zebrania materiału wykorzystano analizę dokumentów oraz metodę wywiadu. W badaniu uczestniczyło 397 osób, które w ciągu roku po ukończeniu szkoły nie podjęły pracy. Prawie 30% respondentów stanowili absolwenci liceów ogólnokształcących. Liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem była niewielka. W badanej próbie dominowały takie zawody jak: technik rolnik, referent ekonomiczny, rolnik upraw polowych, krawiec, ogrodnik, mechanik pojazdów samochodowych oraz ślusarz. Najwięcej osób wyuczyło się zawodu technika rolnika (32, w tym 29 kobiet) oraz referenta ekonomicznego (31, w tym 30 kobiet). W grupie bezrobotnych absolwentów liceów ogólnokształcących dominowały kobiety – około 90%. Prawe co czwarta licealistka wychowywała dziecko. Kobiety wychowujące dziecko stanowiły także ponad 40% techników rolników oraz 35% referentów ekonomicznych, dlatego też można przypuszczać, że nie są to kandydatki do wykonywania pracy zawodowej, bo poświęcają się macierzyństwu. 15% badanych dokształcało się – respondenci z tej grupy wybierali dodatkowe kursy, np. komputerowy, prawa jazdy albo sekretarsko-biurowy. Kobiety częściej wybierały kursy komputerowe, a mężczyźni – na prawo jazdy. Prawie 80% badanych posiadających zawód (bez absolwentów liceów ogólnokształcących) chciało pracować w wyuczonym zawodzie. Wśród osób, które ukończyły szkoły policealne, pomaturalne i wyższe, wszyscy chcieli pracować w zawodzie. Blisko 50% badanych z wykształceniem średnim kontynuowało naukę; dalsze kształcenie wybrało także 23% absolwentów szkół zasadniczych, 24% średnich zawodowych. Ponad 50% badanych nie chciało albo nie widziało możliwości udziału w dodatkowych szkoleniach. Na podstawie wyników badania wyróżniono trzy grupy bezrobotnych absolwentów: osoby mające rzeczywiste problemy ze znalezieniem pracy ze względu na ograniczoną chłonność rynku pracy albo zbyt niskie kwalifikacje zawodowe; osoby z tej grupy nie miały wygórowanych oczekiwań wobec zatrudnienia; osoby, które nie potrafią określić swoich aspiracji zawodowych i mają niską motywację; osoby niezainteresowane żadną formą zatrudnienia.

Deskryptory TESE: absolwent, bezrobocie, praca, rekrutacja pracowników, rynek pracy
TESE descriptors: school leaver, unemployment, labour, recruitment, labour market
  • Pilch, E. i Thurow, R. (1997). Bezrobotni absolwenci – raport z badań. Rynek Pracy, 10, 57-71.