Tytuł badania: Bezrobotni o swoim położeniu życiowym (2006)
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2006 2007
Typ badania: cykliczne
Data: 3 marca 2006 – 6 marca 2006
Badacz: Bogna Wciórka

Celem badania było opisanie sytuacji życiowej osób pozostających bez zatrudnienia, a w szczególności odpowiedź na pytania: jak długo pozostają bez pracy, czy są zarejestrowane w urzędach pracy, czy pobierają zasiłek, jakie są ich źródła utrzymania, jakie konsekwencje ma bezrobocie w ich życiu, w kim znajdują oparcie, czy mają odpowiednie kwalifikacje, czy są zainteresowani podniesieniem kwalifikacji w celu zdobycia posady. Wyniki badania potwierdzają, że zaniepokojenie powinien wzbudzić okres pozostawania bez pracy: ok. 68% bezrobotnych nie ma pracy od ponad 12 miesięcy, czyli są długotrwale bezrobotni. Jest to grupa, w której przeważają kobiety i gorzej wykształceni (co najwyżej po zasadniczej szkole zawodowej). Zdecydowana większość gotowa jest na podjęcie pracy (78%) i na przekwalifikowanie się (72%). Od 2004 r. maleje jednak gotowość bezrobotnych do zmiany zawodu lub przekwalifikowania się na rzecz planów podjęcia pracy za granicą. Jedynie co piąty bezrobotny uczestniczy w kursie podnoszącym jego kwalifikacje zawodowe lub przekwalifikowuje się, aby zdobyć inny zawód. Większość badanych bezrobotnych deklaruje umiejętność obsługi komputera, korzystania z internetu, a 20% potrafiłoby napisać CV w obcym języku. W porównaniu z rokiem 2005 można stwierdzić, że bezrobotni mają wyższe kwalifikacje zawodowe, nadal jednak ich umiejętności są znacznie niższe niż osób pracujących.

Deskryptory TESE: bezrobocie, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, kwalifikacje zawodowe, start zawodowy absolwentów, możliwości zatrudnienia
TESE descriptors: unemployment, employability, vocational qualification, transition from school to work, employment opportunities
  • Wciórka, B. (oprac.). (2006). Bezrobotni o swoim położeniu życiowym. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2006/K_070_06.PDF