Tytuł badania: Wakacje uczniów – wakacje, wyjazdy i praca zarobkowa (2012)
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 1998 1999 2000 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Typ badania: cykliczne
Data: 5 września 2012 – 16 września 2012
Badacz: Agnieszka Cybulska

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie losowej 985 dorosłych mieszkańców Polski. Jego celem było poznanie sposobu, w jaki uczniowie spędzili swoje ostatnie wakacje. Wyniki ujawniły, że 43% dzieci z badanych gospodarstw domowych nie wyjechało na wypoczynek trwający przynajmniej siedem dni. 13% rodzin wysłało na wypoczynek tylko część swoich dzieci, 44% zapewniło wakacje wszystkim dzieciom. W porównaniu z poprzednią edycją badania odsetek dzieci wyjeżdżających na wakacje zwiększył się o dwa punkty procentowe, podobnie w przypadku rodzin, w których na wakacje wyjeżdżały tylko niektóre dzieci. Większą szansę na wypoczynek miały dzieci z rodzin o większych zasobach finansowych (tylko 13% z rodzin o przychodach powyżej 1500 zł na osobę nie wyjechało) oraz dzieci z miast (tylko 19% dzieci z największych miast nie wyjechało). Najczęściej wskazywanym powodem braku wyjazdu były problemy finansowe (66%, częściej o pięć pkt proc. niż przed rokiem), następnie brak zorganizowanego wypoczynku (30%, rzadziej o pięć pkt proc.), brak czasu opiekunów lub samych dzieci (26%, częściej o sześć pkt proc.) lub traktowanie wakacji na równi z wypoczynkiem w domu (26%). 19% respondentów zadeklarowało, że pomoc dzieci była potrzebna w domu lub w gospodarstwie rolnym, 17% wyraziło zaś niechęć lub brak zainteresowania wyjazdami u samych dzieci (mniej o 11 pkt proc.). 12% wskazało zbyt młody wiek dzieci, 10% pracę zarobkową, 4% zły stan zdrowia. Wakacje dzieci badanych w 2012 roku były krótsze niż w 2011 roku. 50% dzieci wyjechało na mniej więcej tydzień, a jedynie jedna trzecia na minimum dwa tygodnie (w porównaniu z 47% w 2011 roku i 63% w 2010 roku). W 19% gospodarstw domowych przynajmniej jedno dziecko pracowało zarobkowo w czasie wakacji i był to odsetek zbliżony do tych uzyskanych w 2011 i 2010 roku. Pracowali przede wszystkim uczniowie szkół średnich (26%), rzadziej gimnazjaliści (9%), najrzadziej zaś uczniowie podstawówek (1%). Były to najczęściej dzieci z miast średniej wielkości (20-100 tys. mieszkańców) oraz z rodzin średniozamożnych (501-1000 zł na osobę). Poziom akceptacji dla pracy zarobkowej dzieci zależny był od wieku osób, które ją podejmują – 95% badanych było przeciwnych pracy zarobkowej uczniów podstawówek, 70% – uczniów gimnazjów. 85% respondentów aprobowało z kolei pracę zarobkową uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Deskryptory TESE: pedagogika czasu wolnego, wakacje, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, wypoczynek
TESE descriptors: leisure education, holidays, primary school, lower secondary, secondary school, vocational school, leisure
  • Cybulska A. (oprac.). (2012). Wakacje uczniów – wakacje, wyjazdy i praca zarobkowa. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_133_12.PDF