Tytuł badania: O dopuszczalności stosowania kar cielesnych i prawie chroniącym dzieci przed przemocą
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Data: 10 maja 2012 – 16 maja 2012
Badacz:

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie losowej 1017 dorosłych mieszkańców Polski. Jego celem było poznanie opinii respondentów na temat dopuszczalności stosowania kar cielesnych i prawa chroniącego dzieci przed przemocą. Wyniki badania porównano z analogicznymi badaniami przeprowadzonymi w 1994 i 2008 roku. Analiza uzyskanych danych pozwoliła stwierdzić, że systematycznie spada poparcie Polaków dla stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Zmniejszył się odsetek osób, które uważały, że lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło (1994 – 47%, 2008 – 41%, 2012 – 34%). Jednocześnie odsetek przeciwników stosowania kar cielesnych wobec dzieci wahał się wciąż w okolicach połowy próby (1994 – 52%, 2008 – 42%, 2012 – 51%). Niewielkiemu zmniejszeniu uległa liczba respondentów dopuszczających dawanie dziecku klapsa w niektórych sytuacjach (2008 – 78%, 2012 – 73%). Rodzice, którzy nie zgadzali się z opinią, że wobec dzieci nie należy stosować kar fizycznych, oraz ci, którzy uznawali bicie za nieszkodliwą formę karania, częściej od pozostałych respondentów przyznawali, że ich dzieci dostały kiedyś porządne lanie (w pierwszym przypadku 17% w porównaniu z 7% przeciwników kar cielesnych, w drugim zaś – 24% w stosunku do 7% uznających bicie za szkodliwe). Warto zaznaczyć, że wśród zwolenników kar cielesnych 68% stwierdziło, że nigdy nie sprawiło dzieciom lania. Natomiast rodzice uważający bicie za nieszkodliwe częściej od pozostałych nie pamiętali, czy sprawili kiedyś dziecku porządne lanie. Zdania respondentów na temat konieczności wprowadzenia nowych przepisów prawa zapewniających dzieciom ochronę przed przemocą w rodzinie okazały się podzielone. 42% uznało, że przepisy takie należy wprowadzić, a 41% – że przepisy obowiązujące w momencie przeprowadzenia badania były wystarczające. 17% badanych nie potrafiło określić swoich preferencji w tym względzie.

Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, przemoc, relacja rodzice – dziecko, rodzice, zachowania społeczne
TESE descriptors: child at risk, violence, parent-child relation, parents, social behaviour
  • CBOS. (2012). O dopuszczalności stosowania kar cielesnych i prawie chroniącym dzieci przed przemocą. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_074_12.PDF