Tytuł badania: Wydatki rodziców na kształcenie dzieci w wieku szkolnym (2003)
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 1996 1997 1998 1999 2000 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Typ badania: cykliczne
Data: 3 października 2003 – 6 października 2003
Badacz: Bogna Wciórka

W badaniu poświęconym wydatkom rodziców na kształcenie dzieci wzięło udział 1016 respondentów. Średnie wydatki roczne w badanych rodzinach na jedno dziecko wyniosły 452 zł. Okazało się, że im więcej w danej rodzinie dzieci w wieku szkolnym, tym zmniejszają się wydatki szkolne na każde kolejne dziecko. Struktura wydatków szkolnych przedstawia się następująco: koszty podręczników (51% ogólnej kwoty), ubrania (40%), inne (9%). Wykazano zależność: im uczeń znajduje się na wyższym etapie edukacyjnym, tym rodzice ponoszą większe wydatki na podręczniki i ubrania. Istotnym czynnikiem różnicującym wydatki szkolne rodzin jest sytuacja zawodowa rodziców dzieci. Uśredniając, miesięczne wydatki na dodatkowe zajęcia dla dziecka wynoszą 181 zł. Badanie dowodzi obciążenia polskich rodzin kosztami związanymi z kształceniem dzieci.

Deskryptory TESE: wydatki na oświatę, rodzice, uczestnictwo rodziców, rodzina, podręcznik, opłaty za naukę
TESE descriptors: educational expenditure, parents, parent participation, family, textbook, tuition fees
  • Wciórka, B. (oprac.). (2003). Wydatki rodziców na kształcenie dzieci w wieku szkolnym. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/PL/publikacje/raporty.php