Tytuł badania: Dzień Dziecka
Typ badania: cykliczne
Data: 19 maja 1994 – 23 maja 1994
Badacz:

Celem badania było określenie postaw Polaków wobec obchodzenia w Polsce Dnia Dziecka. W badaniu uczestniczyło 1209 osób. 63% respondentów zamierzało uczcić zbliżający się Dzień Dziecka, 29% jednak nie miało takich planów; 8% nie wiedziało, czy uczczą to święto. Do świętowania Dnia Dziecka bardziej skłonni – jak się okazało – byli badani z dużych miast (powyżej 100 tys.), z wyższym poziomem wykształcenia (przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji, pracownicy umysłowi niższego szczebla). Większego znaczenia w tej sytuacji nie miał status materialny respondenta. Z okazji Dnia Dziecka 59% rodziców zamierzało kupić dziecku prezent, 27% chciało zabrać dziecko na wycieczkę, spacer albo do kina. 7% chciało dać dzieciom pieniądze, a 3% zamierzało zwolnić dziecko z obowiązków domowych. Prezenty wolały kupować matki, a wycieczki wybierali częściej ojcowie. Najmniejsze możliwości wyboru sposoby spędzania Dnia Dziecka mieli mieszkańcy wsi, którzy zamierzali kupić dzieciom prezent albo dać im pieniądze.

Deskryptory TESE: dziecko, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, rodzice, relacja rodzice – dziecko
TESE descriptors: child, child rearing, childcare, youth protection, parents, parent-child relation
  • CBOS. (1994). Dzień Dziecka. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1994/K_083_94.PDF