Tytuł badania: Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2014/2015
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 1996 1997 1998 1999 2000 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Typ badania: cykliczne
Data: 9 października 2014 – 15 października 2014
Badacz: Barbara Badora

W badaniu uczestniczyło 919 osób – dobranych losowo jako reprezentatywna próba dorosłych mieszkańców Polski. 216 respondentów posiadało dzieci w wieku szkolnym, czyli uczęszczające do szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej albo zawodowej. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo. W rodzinach z jednym dzieckiem średnia kwota przeznaczona na potrzeby edukacyjne wyniosła 886 zł, a w rodzinach z co najmniej trójką dzieci – 2162 zł. W porównaniu z poprzednim rokiem szkolnym wzrosła liczba rodzin, w których wydatki edukacyjne przekroczyły 800 zł (o 6 punktów procentowych). Najbardziej kosztowny jest zakup podręczników szkolnych, na które rodzice przeznaczają przeciętnie 360 zł. Ponad połowa respondentów (52%) zamierzała sfinansować dodatkowe zajęcia edukacyjne albo ogólnorozwojowe dla swoich dzieci (po raz pierwszy w historii badania odsetek rodziców mających takie plany przekroczył 50%). Jedna trzeci rodziców planowała sfinansowanie dodatkowych zajęć z języków obcych; jednocześnie odsetek rodziców deklarujących takie plany był najwyższy od 1998 roku. 30% respondentów zadeklarowało, że opłacą dzieciom dodatkowe zajęcia sportowe, takie jak pływanie, grę w piłkę albo tenisa itp. 21% rodziców zamierzało opłacić dzieciom dodatkowe zajęcia artystyczne, a 19% – korepetycje i kursy przygotowawcze.

Deskryptory TESE: wydatki na oświatę, rodzice, przejście ze szkoły podstawowej do gimnazjum, przejście z gimnazjum do liceum/technikum, przejście z przedszkola do szkoły podstawowej, finansowanie edukacji
TESE descriptors: educational expenditure, parents, transition from primary to lower secondary education, transition from lower to upper secondary education, transition from pre-primary to primary education, financing of education
  • Badora, B. (oprac.). (2014). Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2014/2015. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2014/K_147_14.PDF