Tytuł badania: Wakacyjny wypoczynek i praca zarobkowa uczniów (2005)
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 1998 1999 2000 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Typ badania: cykliczne
Data: 14 września 2005 – 18 września 2005
Badacz: Bogna Wciórka

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie losowej 1028 dorosłych mieszkańców Polski. Jego celem było poznanie sposobu, w jaki uczniowie spędzili swoje ostatnie wakacje. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że 49% rodzin zapewniło wszystkim dzieciom w wieku szkolnym dłuższe lub krótsze wakacje poza miejscem zamieszkania, w tym 18% wysłało dzieci zarówno na krótki, jak i co najmniej jednotygodniowy wyjazd; 18% na jeden dłuższy wyjazd; 13% tylko na krótszy wyjazd. 15% zapewniło wyjazd wakacyjny niektórym uczniom. W 36% gospodarstw dzieci spędziły wakacje w domu. W porównaniu z latami 1994-2003 dzieci rzadziej wyjeżdżały na długi pobyt poza miejscem zamieszkania. 38% ankietowanych zadeklarowało, że wysłali wszystkie dzieci na co najmniej jednotygodniowe wakacje, 8% wysłało jedynie niektóre dzieci, 54% zaś przyznało, że żadne dziecko nie wyjechało na ponad tydzień. Także krótsze wyjazdy nie były dostępne dla większości dzieci – aż 57% respondentów zadeklarowało, że wszystkie dzieci spędziły wakacje w domu, 8% wysłało na krótki wypad tylko niektóre dzieci, a 34% stwierdziło, że wszystkie dzieci krótko wypoczywały poza domem. Wśród najważniejszych powodów rezygnacji z wyjazdu wypoczynkowego wymieniano brak pieniędzy (79%) oraz brak zorganizowanych form wyjazdu (30%). Szanse uczniów na co najmniej tygodniowe wakacje były tym większe, im lepsza była sytuacja finansowa i materialna rodziny, im wyższe wykształcenie posiadali rodzice oraz im większa była miejscowość zamieszkania. Podczas wakacji pracowało 33% uczniów szkół średnich, 10% gimnazjalistów oraz 4% uczniów szkół podstawowych. W porównaniu z latami 2003 i 2004 odsetki te uległy podwyższeniu. Przyzwolenie społeczne na pracę zarobkową dzieci było ściśle związane z wiekiem uczniów i nie uległo większej zmianie w porównaniu z poprzednią edycją badania. Niemal powszechna dezaprobata dla pracy wakacyjnej dotyczyła uczniów szkół podstawowych (91%). 62% respondentów nie aprobowało również pracy gimnazjalistów. Natomiast 88% badanych akceptowało pracę wakacyjną uczniów szkół średnich.

Deskryptory TESE: wakacje, wypoczynek, pedagogika czasu wolnego, szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, gimnazjum
TESE descriptors: holidays, leisure, leisure education, primary school, secondary school, vocational school, lower secondary
  • Wciórka, B. (oprac.). (2005). Wakacyjny wypoczynek i praca zarobkowa uczniów. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2005/K_159_05.PDF