Tytuł badania: Dziecko i prawo
Typ badania: cykliczne
Data: 19 maja 1994 – 23 maja 1994
Badacz:

W badaniu poświęconym postawom rodziców wobec dzieci wzięło udział 1209 dorosłych Polaków. 45% badanych uważało, że traktowanie dzieci przez dorosłych powinno być prawnie regulowane (41%: raczej tak). Tylko nieliczni respondenci postrzegali prawne sankcje w tym zakresie jako zagrażające tradycjom rodzinnym. Okazało się, że osoby z wyższym wykształceniem były bardziej skłonne do tworzenia praw związanych z właściwym traktowaniem dzieci. Religijność nie miała większego wpływu na tę kwestię. Stwierdzono ponadto, że osoby powyżej 65. roku życia i poniżej 24. częściej niż pozostali ankietowani uważali, że wychowanie nie powinno być regulowane przez prawo. 92% badanych twierdziło, że osoby spoza rodziny powinny interweniować w sytuacjach, kiedy dziecko jest ewidentnie źle traktowane przez rodziców albo opiekunów. Aprobatę wobec takich interwencji wyrażali młodsi badani, osoby z wykształceniem średnim i zasadniczym zawodowym, kadra kierownicza, inteligencja, prywatni przedsiębiorcy. 85% ankietowanych opowiedziało się za powołaniem Rzecznika Praw Dziecka. 46% badanych sądziło, że osoba taka powinna występować w roli obrońcy krzywdzonych dzieci.

Deskryptory TESE: prawa dziecka, prawa człowieka, prawa rodzicielskie, krzywdzenie dzieci, przemoc
TESE descriptors: rights of the child, human rights, parents' right, child abuse, violence
  • CBOS. (1994). Dziecko i prawo. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1994/K_094_94.PDF