Tytuł badania: Akcja Małolat w opinii społecznej
Typ badania: cykliczne
Data: 20 listopada 1997 – 25 listopada 1997
Badacz:

Przedmiotem badania były opinie dorosłych Polaków o akcji Małolat, podjętej przez władze miejskie w Radomiu, mającej na celu kontrolowanie nieletnich przebywających nocą na ulicy. W badaniu uczestniczyło 1159 osób. 91% respondentów wyraziło aprobatę wobec kontrolowania nieletnich, przebywających nocą na ulicy. Okazało się, że najbardziej krytycznie wobec tego typu inicjatyw wypowiadali się najmłodsi badani – uczniowie i studenci (28% osób z obu tych grup). Zdecydowany sprzeciw (odpowiedź: zdecydowanie nie) wyrażali najczęściej mieszkańcy wielkich miast (12%) oraz badani z wyższym wykształceniem (7%), osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych (10%), przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji (8%), prywatni przedsiębiorcy (6%). 63% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem (zdecydowanie tak) mówiącym, że tego typu akcje pomogą walczyć z przestępczością młodzieży (pozostałe odpowiedzi: 27% raczej tak, 6% raczej nie, 2% zdecydowanie nie, 2% trudno powiedzieć). 59% badanych uważało, że kontrolowanie nieletnich nocą pozwoli na zmniejszenie liczby ofiar przestępstw wśród młodzieży (pozostałe odpowiedzi: 30% raczej tak, 6% raczej nie, 3% zdecydowanie nie, 2% trudno powiedzieć). Akcja Małolat wzbudziła wiele kontrowersji, bo w świetle zapisów konstytucyjnych każdy ma prawo przebywać, gdzie chce, nie powinno się legitymować z tego powodu obywateli. 61% respondentów jednak uważało, że legitymowanie nieletnich nocą jest zdecydowanie słuszne (26%: raczej słuszne, 4%: zdecydowanie niesłuszne, 7%: raczej niesłuszne, 2%: trudno powiedzieć). 64% badanych opowiedziało się za zdecydowanym rozszerzeniem akcji na inne miasta w Polsce (24%: raczej powinno się rozszerzyć akcję, 3%: zdecydowanie nie powinno, 7%: raczej nie powinno, 2%: trudno powiedzieć).

Deskryptory TESE: przemoc, przestępczość, konflikt, rozwiązywanie problemów, opieka nad dzieckiem, nadzór, opieka nad młodzieżą
TESE descriptors: violence, dellinquency, conflict, problem solving, childcare, supervision, youth protection
  • CBOS. (1997). Akcja "Małolat" w opinii społecznej. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1997/K_154_97.PDF