Tytuł badania: Obecność i instytucjonalizacja wartości religijnych w życiu społecznym
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Data: 21 lipca 1994 – 26 lipca 1994
Badacz: Agnieszka Cybulska

Celem badania było poznanie społecznych opinii dotyczących postrzegania religii w szkole, ustawy antyaborcyjnej oraz ratyfikacji konkordatu. Badanie zrealizowano na 1166-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. Badani odpowiadali m.in. na pytanie Czy pana (i) zdaniem religia powinna być nauczana w szkołach państwowych czy też nie? Około 57% respondentów odpowiedziało pozytywnie, około 43% negatywnie. Stwierdzono, że stanowisko opinii publicznej w tej kwestii nie zmieniło się; liczba zwolenników i przeciwników nauczania religii w szkołach nie wzrosła ani nie zmalała w porównaniu z badaniami z lat 1991, 1992, 1993, 1994 (około 57-60% zwolenników i 40-43% przeciwników). Uznano, że odmienna ocena tego faktu może wynikać z utrwalonych sądów normatywnych, a nie praktyki wynikającej z trzyletniego doświadczenia w nauczaniu tego przedmiotu w szkołach.

Deskryptory TESE: religia, środowisko społeczno-kulturowe, szkolnictwo publiczne, edukacja religijna, katolicyzm
TESE descriptors: religion, socio-cultural environment, public education, religious education, Catholicism
  • Cybulska, A. (oprac.). (1994). Obecność i instytucjonalizacja wartości religijnych w życiu społecznym. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1994/K_156_94.PDF