Tytuł badania: Wakacje uczniów – wypoczynek i praca zarobkowa (2004)
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 1998 1999 2000 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Typ badania: cykliczne
Data: 3 września 2004 – 6 września 2004
Badacz: Bogna Wciórka

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie losowej 969 dorosłych mieszkańców Polski. Jego celem było poznanie sposobu, w jaki uczniowie spędzili swoje ostatnie wakacje. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że 51% rodzin zapewniło swoim dzieciom w wieku szkolnym przynajmniej jednotygodniowe wakacje poza miejscem zamieszkania, w tym 41% wysłało na takie wakacje wszystkie dzieci, a 10% tylko niektóre. W 49% gospodarstw domowych dzieci spędziły wakacje w domu. Wśród najważniejszych powodów rezygnacji z wyjazdu wypoczynkowego wymieniano brak pieniędzy (76%) oraz brak zorganizowanych form wyjazdu (34%). Porównanie wyników uzyskanych w ciągu piętnastu lat ujawniło, że najlepsze dla dzieci były wakacje w 1997 roku, kiedy to niemal połowa respondentów zadeklarowała wysłanie wszystkich dzieci na co najmniej tygodniowy wypoczynek, a tylko 2/5 nie zapewniły wakacji żadnemu dziecku. Najgorsze wakacje odnotowano w 1993 roku oraz w latach 2004 i 2005, kiedy to ponad połowa dzieci pozostała na wakacje w domu. Szanse uczniów na co najmniej tygodniowe wakacje były tym większe, im lepsza była sytuacja finansowa i materialna rodziny, im wyższe wykształcenie posiadali rodzice oraz im większa była miejscowość zamieszkania. Podczas wakacji pracowało 19% uczniów. Najczęściej byli to uczniowie szkół średnich (27%), następnie uczniowie gimnazjów (12%) i uczniowie szkół podstawowych (7%). Przyzwolenie społeczne na pracę zarobkową dzieci było ściśle związane z wiekiem uczniów. Niemal powszechna dezaprobata dla pracy wakacyjnej dotyczyła uczniów szkół podstawowych. 68% respondentów nie aprobowało również pracy gimnazjalistów. Natomiast 86% badanych akceptowało pracę wakacyjną uczniów szkół średnich. W porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania z 2003 roku zmalała aprobata dla pracy zarobkowej gimnazjalistów (o osiem pkt proc.) oraz uczniów szkół średnich (o cztery pkt proc.).

Deskryptory TESE: wypoczynek, wakacje, pedagogika czasu wolnego, szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, gimnazjum
TESE descriptors: leisure, holidays, leisure education, primary school, secondary school, vocational school, lower secondary
  • Wciórka B. (oprac.). (2004). Wakacje uczniów – wypoczynek i praca zarobkowa. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2004/K_153_04.PDF