Tytuł badania: Sytuacja na rynku pracy i zagrożenie bezrobociem. Opinie z lat 2001-2008
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2001 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Typ badania: cykliczne
Data: 2001 – 2008
Badacz: Bogna Wciórka

Celem badania było stwierdzenie, czy spadek bezrobocia w Polsce w 2008 roku jest odczuwalny w skali społecznej. Spadek bezrobocia w 2008 spowodował, że przestało ono być ważnym tematem społecznym – na rzecz dyskusji o politycznej i gospodarczej kondycji państwa. Opinie na temat rynku pracy w 2008 są najlepsze od 2001 roku. 31% (skok z 11%) ocenia pozytywnie zmiany na rynku pracy, przy czym im wyższe wykształcenie, większe miejscowości zamieszkania i młodszy wiek (między 25. a 34. rokiem życia), tym bardziej pozytywne wypowiedzi na temat rynku pracy. Na dalszą poprawę warunków zatrudnienia liczą przede wszystkim studenci i uczniowie, którzy za chwilę będą wkraczać w zawodowe życie. Odnotowano ponadto, że na stosunkowo wysokim poziomie utrzymało się poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia wśród osób pracujących. 74% osób posiadających zatrudnienie nie obawiało się utraty pracy. Niespełna jedna czwarta respondentów dostrzegała jednak takie niebezpieczeństwo.

Deskryptory TESE: bezrobocie, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, kwalifikacje zawodowe, start zawodowy absolwentów, możliwości zatrudnienia, praca, rynek pracy
TESE descriptors: unemployment, employability, vocational qualification, transition from school to work, employment opportunities, labour, labour market
  • Wciórka, B. (oprac.). (2008). Sytuacja na rynku pracy i zagrożenie bezrobociem. Opinie z lat 2001-2008 : Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2008/K_067_08.PDF

Rafał Wawer 2