Tytuł badania: Polacy o proponowanych zmianach w edukacji
Projekt badawczy:
  • Aktualne problemy i wydarzenia
pokaż badania
Data: 6 listopada 2008 – 12 listopada 2008
Badacz: Rafał Boguszewski

Celem badania było sprawdzenie: jak Polacy (N = 1050) postrzegają obecny system edukacji w szkołach publicznych; jak oceniają wpływ rodziców na szkołę; jakie jest społeczne przyzwolenie na zmiany w systemie edukacji; jaka jest wiedza społeczeństwa o planowanych przez rząd zmianach w edukacji; co Polacy sądzą o planowanym obniżeniu wieku szkolnego i wprowadzeniu obowiązkowej edukacji przedszkolnej; czy polskie szkoły są dobrze przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Badanie przeprowadzono w obliczu szykowanych przez polski rząd zmian w systemie edukacji, z których najważniejsze dotyczą obniżenia wieku szkolnego oraz wprowadzenia obowiązku edukacji przedszkolnej. Wyniki badania wyraźnie wskazały pozytywną ocenę obecnego systemu edukacji z zaznaczeniem, że znacznie większą rolę w relacjach szkoła – rodzice powinni odgrywać rodzice poprzez aktywne włączanie się w życie szkoły i większą swobodę decydowania o szkolnych losach ich dzieci. Powód do niepokoju dla większej części badanych stanowiło planowane obniżenie wieku szkolnego; obowiązek edukacji przedszkolnej spotkał się z większą aprobatą.

Deskryptory TESE: edukacja przedszkolna, szkolnictwo podstawowe, przejście z przedszkola do szkoły podstawowej, ewaluacja systemu edukacji, kształcenie obowiązkowe, wiek wstępowania do szkoły, wiedza, standardy europejskie, uczestnictwo rodziców, relacja rodzice – szkoła, reforma szkolnictwa
TESE descriptors: pre-primary education, primary education, transition from pre-primary to primary education, evaluation of the education system, compulsory education, school starting age, knowledge, european standards, parent participation, parent-school relation, educational reform
  • Boguszewski, R. (oprac.). (2008). Polacy o proponowanych zmianach w edukacji. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2008/K_178_08.PDF