Tytuł badania: Sytuacja materialna rodziny a jakość życia oraz odczuwane emocje u dzieci w wieku szkolnym
Data: [2013]
Badacz: Joanna Koralewska-Samko, Katarzyna Sadowska

Sformułowano m.in. następujące pytania badawcze: Czy dzieci pochodzące z rodzin o niskim i średnim statusie materialnym różnią się w zakresie poziomu jakości życia? Czy dzieci pochodzące z rodzin o niskim statusie materialnym doświadczać będą więcej emocji negatywnych w porównaniu z dziećmi z rodzin o średnim statusie finansowym? Badaniem objęto 129 dzieci w wieku 12-14 lat mieszkających w Gdańsku oraz na obszarach wiejskich w województwie pomorskim. Do pomiaru zastosowano Skalę Jakości Życia oraz dwie skale z testu Skale do Pomiaru Nastroju i Sześciu Emocji. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że uczniowie z rodzin o niskim statusie finansowym wyżej oceniali swoje funkcjonowanie w społeczności lokalnej niż ich rówieśnicy z domów o średnim statusie finansowym. W pierwszej grupie odnotowano również większe zadowolenie uczniów z samych siebie w porównaniu z dziećmi z rodzin o średnim statusie finansowym. Okazało się także, że osoby z rodzin o niskim statusie materialnym odczuwały wyższy poziom radości i miłości niż dzieci z grupy o średnim statusie materialnym. Stwierdzono również, że uczniowie odczuwający wyższą satysfakcję z rodziny, siebie samych i swojego środowiska lokalnego wykazywali przy tym niższy poziom emocji negatywnych, takich jak smutek, gniew albo strach. Dodatnia korelacja wystąpiła między pozytywnym nastrojem respondentów a oceną jakości życia rodzinnego, a także między funkcjonowaniem w społeczności lokalnej a zadowoleniem z siebie.

Author's Keywords: quality of life, children, emotions, financial status
Deskryptory TESE: rodzina, wynagrodzenie, opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, społeczność lokalna, samoocena
TESE descriptors: family, salary, childcare, child rearing, local community, self-evaluation
  • Koralewska-Samko, J. i Sadowska, K. (2014). Sytuacja materialna rodziny a jakość życia oraz odczuwane emocje u dzieci w wieku szkolnym. Polskie Forum Psychologiczne, 3, 387-400.