Tytuł badania: Co młodzi ludzie myślą o sobie?
Data: [1998]
Badacz: Jolanta Terlikowska

Przedmiotem badania były postawy uczniów wobec picia alkoholu. Badanie przeprowadzono w siedmiu klasach jednej ze szkół ponadpodstawowych w Warszawie. Do całkowitej abstynencji w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie przyznało się 27,1% uczniów. Raz albo dwa razy alkohol w tym czasie piło 29% respondentów, od trzech do pięciu – 22,5%, od sześciu do dziewięciu razy – 12,2%, 10–19 – 5,2%, 20–39 – 2%, a ponad 40 razy – 2%. Całkowitą abstynencję częściej zachowują młodsi uczniowie. Wśród pijących alkohol ponad 40 razy w miesiącu było 4,2% drugoklasistów i ponad 23% czwartoklasistów. Zdaniem 58% ankietowanych alkohol nie jest potrzebny na przyjęciu, aby ludzie dobrze się bawili. O konieczności spożywania alkoholu w takich sytuacjach było przekonanych 24,3% badanych. Na ten temat nie potrafiło wypowiedzieć się 17,3% respondentów. 54,2% uczniów chciałoby mieć w przyszłości takie towarzystwo, w którym wszyscy bawiliby się na trzeźwo; przeciwnego zdania było 15,2% badanych, a odpowiedzi nie udzieliło 30,6%. Po przeprowadzeniu diagnozy na temat picia alkoholu w klasach zaprezentowano czterogodzinny program profilaktyczno-interwencyjny NOE. W dalszej kolejności z każdą klasą przeprowadzono osobno mniejszy program profilaktyczny (jedna godzina). Po zajęciach 130 uczniów (z 366) podjęło decyzję o całkowitej abstynencji przez następne trzy miesiące.

Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, młodzież, postawa, zachowania społeczne
TESE descriptors: health, illness, health problems, youth, attitude, social behaviour
  • Terlikowska, J. (1998). Co młodzi ludzie myślą o sobie? Świat Problemów, 7, 41-43.