Tytuł badania: Badanie egzaminów
Data: 1997
Badacz:

Celem badania była charakterystyka rozbieżności między ocenami z egzaminów wstępnych z języka polskiego i matematyki do szkół średnich a ocenami końcowymi absolwentów szkół podstawowych. Badaniem objęto trzy licea ogólnokształcące i jedno technikum z województwa poznańskiego. Z każdej szkół przysłano 25 losowych prac egzaminacyjnych, do kontrolnego oceniania wybrano po dziewięć prac z każdej ze szkół. Na podstawie egzaminu wstępnego do szkoły A przyjęto 96,4% kandydatów, do szkoły B – 89,2%, do szkoły C – 70,8%, a do szkoły D – 82,6% chętnych. Okazało się, że we wszystkich badanych szkołach było więcej ocen bardzo dobrych i celujących z matematyki niż z języka polskiego. Stwierdzono ponadto, że więcej ocen niedostatecznych uczniowie otrzymali także matematyki niż z języka polskiego. W przypadku egzaminu z matematyki więcej było ocen skrajnych – prace z tego przedmiotu były łatwiejsze do sprawdzania, nauczycielom łatwiej było podjąć decyzję o bardzo wysokiej ocenie albo dyskwalifikacji. Kryteria oceniania prac z języka polskiego były bardziej płynne. 60–65% ocen z egzaminu było zgodnych z ocenami końcowymi. 10–13% ocen egzaminacyjnych było wyższych niż końcowe. 17–21% uczniów otrzymało z egzaminu ocenę niższą niż końcowa. Należy pamiętać, że ocena z egzaminu wstępnego do szkoły średniej ma inny charakter i inną funkcję niż ocena końcowa z przedmiotu na świadectwie szkolnym. Warto również mieć na uwadze, że rozbieżności między ocenami zdarzają się zawsze, a co więcej – ocena ekspercka wypracowania z przedmiotów humanistycznych nie powinna być pewnym punktem wyjścia, prace powinny być raczej oceniane przez kilka osób jednocześnie.

Deskryptory TESE: absolwent, egzamin, egzamin pisemny, egzamin wstępny, postępy w nauce
TESE descriptors: school leaver, examination, written examination, entry examination, study progress
  • K.S. (1997). Badanie egzaminów. Edukacja i Dialog, 8, 38-42.