Tytuł badania: Subkultury młodzieżowe w szkole średniej
Data: [1995]
Badacz: Małgorzata Prokosz

Celem badania było znalezienie odpowiedzi na pytanie o znane uczniom wrocławskich szkół średnich subkultury oraz grupy, z którymi młodzież ta się utożsamia. Badaniem ankietowym objęto 100 uczniów klas II-III. Wyniki ankiety ujawniły, że wszyscy badani uczniowie znali subkultury punków oraz skinów. Grupy te zostały także opisane przez uczniów w najszerszy sposób. 96% znało i potrafiło wymienić przynajmniej jedną cechę metalowców, 93% – dereszów/depeszowców (fanów muzyki grupy Depeche Mode), 92% – rapowców (w dzisiejszym określeniu: hip-hopowców, wtedy słuchających zespołu New Kids On The Block i MC Hammera), 87% – oazowców (organizacja Światło-Życie), 87% – satanistów, 70% – pacyfistów, 61% – krisznowców (Ruch Świadomości Kriszny), 51% – rastafarian. Mniej niż połowa badanych potrafiła zidentyfikować diskomanów (dyskotekowców, 36%), szalikowców (20%), napolistów (ruch postfaszystowski, 7%), pomarańczową alternatywę (6%), zielonych (5%), buddystów zen (4%), gitowców (4%), poppersów (styl dzieci z bogatych rodzin, 4%), yuppie'sów (3%), hipisów (3%). Najwięcej zwolenników (rozumianych jako osoby preferujące i realizujące w praktyce przynajmniej trzy cechy charakterystyczne dla danej subkultury) wśród badanych uczniów posiadali pacyfiści (54%), następnie oazowcy (46%), rapowcy (32%), metalowcy (29%), depeszowcy (27%) i szalikowcy (13%). Osoby, które wybrały mniejszą liczbę cech, zakwalifikowano do sympatyków, których najwięcej mieli rapowcy (34%), następnie metalowcy (30%), depeszowcy (27%), krisznowcy (20%) i punki (14%).

Deskryptory TESE: relacje interpersonalne, organizacja młodzieżowa, zachowania społeczne, relacje międzygrupowe, szkoła średnia
TESE descriptors: interpersonal relations, youth organisation, social behaviour, intergroup relations, secondary school
  • Prokosz, M. (1995). Subkultury młodzieżowe w szkole średniej. Acta Universitatis Wratislaviensis, 105, 155-161.