Tytuł badania: Ocena gotowości pomorskich uczelni do absorpcji środków w ramach RPO WP z uwzględnieniem innych programów operacyjnych (PO IŚ, PO IG, PO KL)
Typ badania: ewaluacyjne
Data: czerwiec 2009 – październik 2009
Badacz:

Celem badania była diagnoza obszarów problemowych w pozyskiwaniu środków unijnych przez pomorskie uczelnie. Badanie, w ramach projektu Ocena gotowości pomorskich uczelni do absorpcji środków w ramach RPO WP, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, przeprowadziło konsorcjum firm: Policy & Action Group Uniconsult Sp. z o.o. i Laboratorium Badań Społecznych Sp. z o.o. W pracach (obejmujących zarówno badania jakościowe, jak i ilościowe) wykorzystano różnorodne techniki i narzędzia badawcze: wywiady pogłębione, studia przypadków, zogniskowany wywiad grupowy, panel ekspercki, wywiady kwestionariuszowe bezpośrednie i telefoniczne. Na podstawie wyników zebranych od respondentów pochodzących z 29 uczelni pomorskich opracowano obszary kluczowe w pozyskiwaniu środków unijnych, bariery i przeszkody utrudniające ich pozyskiwanie, preferowane formy wspierania uczelni wyższych w absorpcji środków zewnętrznych, jak również ich modelowy mechanizm pozyskiwania. Podano także kilka przykładów dobrych praktyk. Na podstawie wyników zebranych od respondentów pochodzących z 29 uczelni pomorskich opracowano charakterystykę potencjału szkół wyższych w zakresie strategii i celów, struktury i rozwiązań organizacyjnych, zasobów ludzkich, zasobów niematerialnych, materialnych i finansowych, procesów i procedur związanych z ubieganiem się o fundusze europejskie, wiedzy i doświadczenia w zakresie pozyskiwania środków unijnych. Na podstawie analizy dokumentów zastanych (desk research) sporządzono opis absorpcji środków unijnych z podziałem na dwa okresy programowania: 2004-2006 i 2007-2013 (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego). Na podstawie wyników sformułowano wniosek m.in. o korzystaniu ze środków europejskich przede wszystkim przez duże uczelnie publiczne przy zdecydowanie rzadszej aktywności uczelni niepublicznych.

Deskryptory TESE: szkoła wyższa, uniwersytet, Unia Europejska, finansowanie edukacji, ewaluacja
TESE descriptors: higher education, universty, European Union, financing of education, evaluation
  • Raport końcowy. Ocena gotowości pomorskich uczelni do absorpcji środków w ramach RPO WP z uwzględnieniem innych programów operacyjnych (PO IŚ, PO IG, PO KL). (2009). Pobrane z http://dpr.pomorskie.eu/res/dpr/dokumenty/ewaluacja/raport_koncowy_uczelnie_rpo_wp_2009.pdf