Tytuł badania: Ocena higieniczna warunków do nauki i rekreacji wychowanków domów dziecka
Data: 1995
Badacz: Elżbieta Polus-Szeniawska

Celem badania było określenie warunków życia wychowanków domów dziecka w całym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości nauki i wypoczynku warunkujących osiągnięcia szkolne dzieci. Badaniem objęto wszystkie domy dziecka znajdujące się w ewidencji stacji sanitarno-epidemiologicznych w kraju (N = 327), w tym państwowych (93%) oraz prowadzonych przez Kościół (6%) i fundacje (1%). Zastosowano metodę ankiety. Warunki do nauki i rekreacji w badanych placówkach różniły się znacząco, przy czym w większości domów dziecka zapewniano wychowankom dobre warunki zarówno do nauki, jak i rekreacji. Wśród zaobserwowanych nieprawidłowości dominowało nieodpowiednie oświetlenie miejsca pracy ucznia. W badanych placówkach realizowano z sukcesem zorganizowane formy wypoczynku letniego (71% placówek) i zimowego (23%).

Deskryptory TESE: dzieci w placówkach opiekuńczych, zdrowie, warunki kształcenia, nauka szkolna, wypoczynek
TESE descriptors: children in public care, health, learning context, schooling, leisure
  • Polus-Szeniawska, E. (1998). Ocena higieniczna warunków do nauki i rekreacji wychowanków domów dziecka. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 49, 93-101.