Tytuł badania: Dzieciństwo bez przemocy?
Data: 1 czerwca 2001 – 4 czerwca 2001
Badacz:

Przedmiotem badania była przemoc wobec dzieci. Badanie przeprowadzono na grupie losowo-adresowej, w której znalazło się 1052 dorosłych Polaków. W opinii 62% respondentów osoby spoza rodziny powinny reagować, jeśli wiedzą, że dziecko jest źle traktowane przez opiekunów albo rodziców. 30% na pytanie o zasadność reagowania w takich sytuacjach odpowiedziało: raczej tak. Na przemoc wobec dziecka spoza rodziny nie zareagowałoby 6% badanych. Blisko co czwarty respondent zetknął się z rodziną, w której wobec dziecka stosowane są kary cielesne, gdy jest niegrzeczne. 18% dorosłych przyznało, że zetknęli się z rodziną, w której małe dziecko często jest pozostawiane bez opieki. 80% badanych zadeklarowało, że nigdy nie zetknęli się w swoim najbliższym otoczeniu z sytuacją, w której dziecko byłoby karane z błahego powodu albo bez żadnej przyczyny. 11% respondentów zetknęło się z rodzinami, w których rodzice znęcają się psychicznie nad dzieckiem, i z rodzinami, w których zaniedbuje się kształcenie dzieci. 4% respondentów twierdziło, że w ich najbliższym otoczeniu są rodziny, w których dziecko jest maltretowane, 1% – molestowane. 65% Polaków nie znało wcale przypadków krzywdzenia dziecka, 11% znało natomiast jeden z wymienionych przykładów krzywdzenia dzieci, 12% znało dwa albo trzy takie przykłady, 7% – cztery albo pięć, a 5% – sześć albo więcej.

Deskryptory TESE: przemoc, krzywdzenie dzieci, przemoc szkolna, opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, opieka nad młodzieżą, resocjalizacja
TESE descriptors: violence, child abuse, bullying, childcare, child rearing, youth protection, correctional education
  • Falkowska, M. (oprac.). (2001). Dzieciństwo bez przemocy? Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2001/K_078_01.PDF