Tytuł badania: Profilaktyka na szklanym ekranie
Data: [1996]
Badacz: Magdalena Wójcik

Celem badania było zebranie opinii wśród uczniów na temat programów poświęconych uzależnieniom od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych. Sondaż przeprowadzono wśród 101 uczniów klas pierwszych i drugich Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie oraz Liceum Ogólnokształcącego nr 79 w Warszawie. Posłużono się kwestionariuszem anonimowej ankiety. 51% badanych przyznało, że w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy oglądali przynajmniej jeden program telewizyjny dla młodzieży, poświęcony tematyce uzależnienia od alkoholu albo narkotyków. Programu takiego nie oglądało 17% respondentów (odpowiedzi nie pamiętam udzieliło 32% ankietowanych). Programy na temat uzależnień najczęściej wymieniane przez uczniów to: Luz, FrondaRaj. Aprobatę w oglądanych programach wzbudziły wśród licealistów: zrozumiały opis działania alkoholu i narkotyków na organizm człowieka; brak moralizowania; ciekawa formuła programu, np. połączenie kilku gatunków (reportaż, dyskusja); wiarygodność i autentyzm – do studia zapraszano osoby mające w przeszłości problem z alkoholem albo narkotykami; aktualność tematyki; rozmowy z osobami cieszącymi się autorytetem wśród młodzieży. Respondenci z niechęcią odnosili się do pouczania i moralizowania, prezentowania drastycznych scen oraz nieświadomego instruowania, w jakich miejscach można kupić narkotyki oraz w jaki sposób nieletni mogą kupować alkohol. 38% badanych zadeklarowało, że dzięki obejrzanym programom dowiedzieli się czegoś nowego na temat uzależnień. Tylko 17% uczniów po obejrzeniu programu rozmawiało na temat uzależnienia z rodzicami. Wszyscy respondenci zgodzili się, że tego typu programy telewizyjne są potrzebne, bo młodzież powinna być informowana o zagrożeniach spowodowanych przez nadużywanie alkoholu albo sięganie po narkotyki. Zdaniem tylko 9% badanych liczba programów poświęcona tej tematyce była odpowiednia, 65% uznało tę liczbę za niewystarczającą (pozostali nie mieli zdania). W opinii 85% respondentów emisja programów o tej tematyce między 15 a 16.30 to zbyt wczesna pora. Młodzież wolałaby, żeby programy nadawano między 18 a 19. Ankietowani proponowali, żeby w programach telewizyjnych na temat uzależnień pojawiały się treści skierowane do rodziców (np. jak rozmawiać z dziećmi na temat alkoholu i narkotyków), aby informowano, że alkoholizm i narkomania dotyczą nie tylko ludzi z tzw. marginesu społecznego, oraz aby podejmowano kwestie odpowiedzialności dorosłych za picie wśród młodych ludzi.

Deskryptory TESE: środki masowego przekazu, profilaktyka, kino, wiedza, narkomania, zdrowie
TESE descriptors: mass media, prevention, cinema, knowledge, drug abuse, health
  • Wójcik, M. (1997). Profilaktyka na szklanym ekranie. Remedium, 1, 9-13.