Tytuł badania: Profilaktyka narkomanii w szkołach
Data: 2010 – 2012
Badacz:

Kontrolę planową nr P/12/094 przeprowadzono z inicjatywy Najwyższej Izby Kontroli. Celem badania była ocena prawidłowości i skuteczności wykonywania zadań z zakresu profilaktyki narkomanii w szkołach. Kontrolą objęto: Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Centrum Edukacji Artystycznej, osiem urzędów miast, Biuro Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zielonej Górze, osiem komend miejskich policji, siedem organizacji pozarządowych oraz 32 szkoły (zespoły szkół), w tym 24 szkoły kształcenia ogólnego (osiem szkół podstawowych, osiem gimnazjów oraz osiem szkół ponadgimnazjalnych) i osiem szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne. Kontrola w szkołach trwała od 2010 do 2012 roku. Na podstawie kontroli stwierdzono, że we wszystkich szkołach w badanym okresie przeprowadzano zajęcia z zakresu profilaktyki narkomanii, jednak zajęcia te miały zbyt niski poziom, by zapewnić skuteczność działań. W 10 placówkach (na 32 badane) programy profilaktyki uniwersalnej wdrażano na podstawie ich skuteczności potwierdzonej w badaniach naukowych. W 12 szkołach istniało podwyższone ryzyko sięgania po narkotyki. W okresie kontroli w dziewięciu szkołach odnotowano 17 incydentów związanych z narkotykami; w konsekwencji podjęto działania interwencyjne. 31% uczniów w ankiecie przeprowadzonej przez NIK w trakcie kontroli przyznało się, że byli świadkami przyjmowania narkotyków w szkole albo słyszeli o tym od koleżanek i kolegów, którym wierzą. 28% badanych nauczycieli zdawało sobie sprawę, że uczniowie mogą zażywać narkotyki.

Deskryptory TESE: narkomania, postawa, zdrowie, problemy zdrowotne, choroba
TESE descriptors: drug abuse, attitude, health, health problems, illness
  • Najwyższa Izba Kontroli. (2013). Profilaktyka narkomanii w szkołach. Pobrane z http://www.nik.gov.pl/plik/id,5334,vp,6917.pdf