Tytuł badania: Profilaktyka niepunktualności w realizacji zadań rozwojowych przez dzieci alkoholików
Data: [2007]
Badacz: Iwona Grzegorzewska

Celem badania było określenie czynników indywidualnych i rodzinnych, które wpływają na punktualność realizacji zadań rozwojowych okresu dorastania przez dzieci alkoholików. Badaniem objęto 91 osób w wieku 17-18 lat, które podzielono na trzy grupy porównawcze: dzieci nieleczących się alkoholików, dzieci leczących się alkoholików i dzieci z rodzin bez problemu alkoholowego. W badaniu wykorzystano kwestionariusz PTS (Strelau, Zawadzki, 1998), Skalę Doświadczeń Życiowych (Grzegorzewska, 2006), Kwestionariusz Spostrzeganego Sprawowania Funkcji Rodzicielskiej (KSFR) (Grzegorzewska, 2006), Kwestionariusz Realizacji Zadań Rozwojowych (Grzegorzewska, 2006). Wyniki badania ujawniły, że punktualność w realizacji zadań rozwojowych była warunkowana przez silny i zrównoważony typ temperamentu oraz wysoką jakość sprawowania funkcji rodzicielskich. Stwierdzono również, że specyfika rodziny z problemem alkoholowym decydowała o uwarunkowaniach realizacji zadań rozwojowych, przy czym w każdej grupie porównawczej zidentyfikowano inny układ tych uwarunkowań. Najważniejszym czynnikiem wyjaśniającym różnice w poziomie realizacji zadań rozwojowych między grupami porównawczymi było sprawowanie funkcji rodzicielskich przez ojca i matkę.

Deskryptory TESE: profilaktyka, dziecko zagrożone, rozwój dziecka, relacja rodzice – dziecko, zdrowie, młodzież
TESE descriptors: prevention, child at risk, child development, parent-child relation, health, youth
  • Grzegorzewska I. (2007). Profilaktyka niepunktualności w realizacji zadań rozwojowych przez dzieci alkoholików. Czasopismo Psychologiczne, 1, 19-30.