Tytuł badania: Reforma sektora publicznego w krajach nordyckich a powrót do elitarności szkół wyższych
Data: 2008 – 2010
Badacz: Kazimierz Musiał

Badania mają na celu opis i analizę zmian zachodzących w szkolnictwie wyższym krajów nordyckich na tle transformacji społecznej, dokonującej się w ostatnich dekadach. Szczególna uwaga skoncentrowana jest na zmieniającej się relacji pomiędzy państwem a sektorem szkolnictwa wyższego z perspektywy nowego kontraktualizmu. Jest to o tyle uzasadnione, że gospodarka planowa, która była charakterystyczna dla definiowania relacji szkolnictwa wyższego z państwem opiekuńczym, w ostatnich latach została zastąpiona przez szereg mechanizmów planowania i zarządzania typowych dla sektora prywatnego. Pod szyldem nowego zarządzania publicznego nastąpiła zmiana zarządzania i finansowania uczelni, co przekłada się na zachowania organizacyjne poszczególnych instytucji; zmienia się także charakter pracy w instytucjach szkolnictwa wyższego. Po dokonaniu porównawczego przeglądu stanu szkolnictwa wyższego w obszarze nordyckim analiza badawcza skoncentrowała się na zjawisku hybrydowości rozwiązań organizacyjnych i instytucjonalnych oraz nowych definicjach wydajności w szkolnictwie wyższym. Badanie miało charakter porównawczy, dotyczący zmiany społecznej oraz systemów szkolnictwa wyższego pięciu krajów nordyckich. Główną stosowaną metodą zbierania danych była analiza dokumentów oraz wizyty studyjne uzupełnione o indywidualne wywiady.

Autorskie słowa kluczowe: Skandynawia, kraje nordyckie, elitarność w szkolnictwie wyższym, reformy szkolnictwa wyższego, centra doskonałości
Author's Keywords: Scandinavia, Nordic countries, elitist turn in Higher Education, Higher Education reforms, centres of excellence
Deskryptory TESE: szkolnictwo wyższe, szkoła wyższa, polityka edukacyjna, przydział środków, finansowanie edukacji, zarządzanie zasobami
TESE descriptors: higher education, higher education, education policy, resource allocation, financing of education, management of resources
  • Musiał, K. (2009). Reforma sektora publicznego w krajach nordyckich a powrót do elitarności szkół wyższych. Przegląd Socjologiczny, 3, 144-172.