Tytuł badania: Wychowanie seksualne coraz bardziej popularne
Data: 2001
Badacz: Zbigniew Izdebski

Celem badania było określenie postaw Polaków wobec edukacji seksualnej w szkołach. W badaniu uczestniczyło 3200 respondentów w wieku od 15 do 49 lat. 70,3% badanych na pytanie, czy w szkołach powinno się prowadzić zajęcia z wychowania seksualnego, odpowiedziało tak, 20,8% raczej tak, 3,8% raczej nie, 3% nie. 2,3% badanych nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie. Zdanie respondentów celem takich zajęć byłoby przede wszystkim uczenie dzieci i młodzieży, w jaki sposób zabezpieczać się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Blisko połowa badanych w wieku od 15 do 17 lat chciałaby uczyć się, w jaki sposób zapobiegać niechcianym ciążom. Blisko połowa respondentów z tej grupy wiekowej preferowała zajęcia poświęcone szacunkowi wobec płci przeciwnej, informacjom o współżyciu, nauce rozwiązywania konfliktów i budowania trwałych związków. Wśród respondentów, którzy dopuściliby do edukacji seksualnej w szkołach, znalazło się 67% wierzących i regularnie praktykujących. 14% badanych preferowało religijny punkt widzenia w przekazywaniu wiedzy, a 10% świecki. Zdaniem aż 76,7% respondentów głównym nośnikiem wiedzy o seksualności człowieka powinna pozostać telewizja.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, rozwój fizyczny, rozwój dziecka, rozwój poznawczy, równość płci, postawa
TESE descriptors: sex education, physical development, child development, cognitive development, gender equality, attitude
  • TNS OBOP. (2003). Wychowanie seksualne coraz bardziej popularne. Pobrane z http://obop-arch.tnsglobal.pl/archive-report/id/1466