Tytuł badania: Religia w szkole – wybór rodziców czy uczniów?
Data: 1 kwietnia 1995 – 4 kwietnia 1995
Badacz:

Celem badania było zebranie opinii rodziców i uczniów na temat nauczania religii w szkołach. W badaniu wzięło udział 1112 Polaków powyżej 16. roku życia. Posłużono się metodą wywiadu. W opinii respondentów o udziale dziecka na lekcjach religii w szkole podstawowej powinni decydować rodzice (52% wskazań), w dalszej kolejności – dzieci i rodzice (31%). 12% respondentów twierdziło, że religia powinna być przedmiotem obowiązkowym, a 4% uznało, że same dzieci powinny decydować o tym, czy chcą chodzić na religię, czy nie. 1% badanych nie miało zdania na ten temat. Jeśli chodzi o starszych uczniów – tu odsetek badanych, którzy przyznaliby dzieciom prawo decydowania o uczęszczaniu na religię był większy i wyniósł 42%. 8% badanych uważało, że religia powinna być obowiązkowa w szkołach średnich. 15% twierdziło, że to rodzice powinni decydować o tym, czy ich dziecko uczęszczające do szkoły średniej będzie chodziło na lekcje religii. 34% przerzuciłoby tę decyzję na dzieci i rodziców jednocześnie. Wśród osób, które uważały, że to rodzice powinni decydować o udziale dzieci w lekcjach religii, przeważały osoby bardzo religijne i regularnie praktykujące. Przekonanie o słuszności postępowania Kościoła towarzyszyło poglądom mniej liberalnym na temat praw ucznia do decydowania o udziale w lekcjach religii.

Deskryptory TESE: religia, katolicyzm, przedmiot nauczania, uczestnictwo rodziców, relacja rodzice – szkoła, uczeń
TESE descriptors: religion, Catholicism, curriculum subject, parent participation, parent-school relation, pupil
  • TNS OBOP. (1995). Religia w szkole – wybór rodziców czy uczniów? Pobrane z http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/1995/04/03/religia-w-szkole-wybor-rodzicow-czy-uczniow/#more-635