Tytuł badania: Zachowania dewiacyjne młodzieży i podstawy profilaktyki
Data: 1993 – 1994
Badacz: Bronisław Urban

Badania poświęcone przestępczości i narkomanii wśród młodzieży krakowskiej przeprowadzono w populacji 31524 uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych różnych typów. Blisko 15% osób z liceów ogólnokształcących, 13% ze średnich zawodowych i 11% z zasadniczych szkół zawodowych przyznało się do zażywania marihuany. 4,3% uczniów szkół zawodowych i 3,8% liceów ogólnokształcących przyznało się do zażywania twardych narkotyków. Wśród uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej zażywało marihuanę 5% respondentów, a „kleje” – ponad 4%. W szkołach podstawowych blisko 10% respondentów miało kontakt z narkotykami, a w szkołach ponadpodstawowych – ponad 30%. Największy odsetek uczniów biorących narkotyki wystąpił w zasadniczych szkołach zawodowych, tam też stwierdzono największe spożycie alkoholu.

Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, choroba, profilaktyka, przestępczość, problemy zdrowotne
TESE descriptors: drug abuse, health, illness, prevention, dellinquency, health problems
  • Urban, B. (1995). Zachowania dewiacyjne młodzieży i podstawy profilaktyki. W: T. Sołtysiak (red.), Zjawiska patologii społecznej (s. 107-115). Bydgoszcz: Wydawnictwo Uczelniane WSP.