Tytuł badania: Działania monitorujące problemy alkoholowe i narkotyczne na terenie Wrocławia. Koncepcja i zasady ogólne
Data: 1994 – 1995
Badacz: Andrzej Turek

Celem badania było określenie aktualnego poziomu zagrożenia problemami alkoholowymi i narkotycznymi poszczególnych rejonów Wrocławia, określenie stopnia zagrożenia dzieci i młodzieży tymi problemami. Badaniem sondażowym objęto reprezentatywną próbę kwotową dorosłej populacji Wrocławia, badaniem ankietowym – młodzież klas siódmych ze szkół podstawowych z 10 rejonów Wrocławia, dodatkowo ankietą audytoryjną objęto losowo dobrane klasy dwóch szkół średnich (ZSZ, technika, licea), przeprowadzono wywiady kierowane z osobami zajmującymi się zawodowo problemami alkoholowymi i narkotycznymi, wykonano analizę dokumentów. Wśród dorosłych badanych po 83,2% stwierdziło, że utrzymują się nadpodaż alkoholu oraz wysoka liczba dorosłych nadużywających alkoholu; 86,8% stwierdziło, że zmniejszyła się liczba młodych ludzi nadużywających alkoholu; 58,4% uważało, że w okolicy ich miejsca zamieszkania występują stałe miejsca spotkań osób nadużywających alkoholu; zdaniem 38,8% występuje zagrożenie poczucia bezpieczeństwa ze strony osób nadużywających alkoholu; 49,2% stwierdziło, że liczba młodych ludzi używających środków odurzających wykazuje tendencję malejącą, 46,8% uznało, że podobnie wygląda problem przyrostu nowych osób używających środków odurzających; 36% stwierdziło, że w okolicy ich miejsca zamieszkania znajdują się stałe miejsca spotkań odurzającej się młodzieży. Wśród badanych z klas siódmych alkohol piło 34,6%, wśród badanych z drugich klas szkół średnich – 75%. Młodzież najczęściej piła w inicjacji piwo, następnie wino i wódkę. W SP bezpośredni kontakt z osobami nadużywającymi alkoholu miało 53,5% badanych, w szkołach średnich 75,5%. W SP bezpośrednio zauważało problemy narkomanii 19,5% badanych, w szkołach średnich 44,5%. Dealerów w okolicy szkół zauważało 15,5% badanych z SP i 16,6% ze szkół średnich. W 1995 roku badaniem sondażowym objęto reprezentatywną próbę kwotową dorosłej populacji Wrocławia, badaniem ankietowym objęto młodzież klas siódmych ze szkół podstawowych z 44 wrocławskich osiedli (po jednej klasie ze szkoły), dodatkowo ankietą audytoryjną objęto losowo dobrane klasy drugie szkół średnich (ZSZ, technika, licea), przeprowadzono ankiety z osobami zajmującymi się zawodowo problemami alkoholowymi i narkotycznymi, przeanalizowano dokumenty. Wśród dorosłych badanych 86,2% stwierdziło, że utrzymuje się nadpodaż alkoholu; 83,1% – że utrzymuje się wysoka liczba dorosłych nadużywających alkoholu; 75,7% – że zmniejszyła się liczba młodzieży nadużywającej alkoholu; 66,2% – że w okolicy ich miejsca zamieszkania występują stałe miejsca spotkań osób nadużywających alkoholu; 35,5% – że występuje zagrożenie poczucia bezpieczeństwa ze strony osób nadużywających alkoholu. 47,3% uznało, że maleje liczba młodych ludzi używających środków odurzających, a 43,9% – że podobnie wygląda problem przyrostu nowych osób używających środków odurzających; 34,4% stwierdziło, że w okolicy ich miejsca zamieszkania występują stałe miejsca spotkań odurzającej się młodzieży. Wśród badanych z klas siódmych szkół podstawowych alkoholu używało 36,1%, wśród badanych z drugich klas szkół średnich – 60%. Młodzież najczęściej używała w inicjacji piwa, następnie wina i wódki. W SP bezpośredni kontakt z osobami nadużywającymi alkoholu miało 58,8% badanych, w szkołach średnich 78,1%. W SP bezpośrednio zauważało problemy narkomanii 25% badanych, w szkołach średnich 44,8%. W SP kontakty z grupami młodzieży używającej środków utrzymywało 18,3%, w szkołach średnich 40,2%. W SP propozycje zażycia środka otrzymało 12,6%. Dealerów w okolicy szkół zauważało 23,8% badanych z SP i 41,6% ze szkół średnich.

Deskryptory TESE: narkomania, uczeń, szkoła podstawowa, obszar miejski, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, zdrowie, problemy zdrowotne, profilaktyka
TESE descriptors: drug abuse, pupil, primary school, urban area, secondary school, vocational school, health, health problems, prevention
  • Turek, A. (1997). Działania monitorujące problemy alkoholowe i narkotyczne na terenie Wrocławia. Koncepcja i zasady ogólne. Serwis Informacyjny. Narkomania, 1(6), 53-58.