Tytuł badania: Szacowanie rozpowszechnienia narkomanii
Data: 1995 – 1996
Badacz: Tomasz Kowalewicz

Doniesienie zawiera opis czterech badań. Pierwsze badanie dotyczyło doświadczeń z narkotykami uczniów szkół ponadpodstawowych. Objęto nim 727 uczniów klas I-III szkół ponadpodstawowych z województwa bielskiego. Stwierdzono, że doświadczenia z narkotykami miało 16% badanych; 8% próbowało narkotyków do dwóch razy, 3% – od trzech do pięciu razy, 5% – więcej niż pięć razy. Najpowszechniej używane były pochodne konopi – kontakt z nimi miało ponad 9% badanych. Ponad 6% przyznało się do używania leków uspokajających lub nasennych w celach niemedycznych, 3% do kontaktu z amfetaminą. Substancje lotne, psychostymulanty i środku halucynogenne były używane rzadziej. Jedna piąta badanych stwierdziła, że narkotyki są dostępne w szkole lub jej pobliżu. Prawie 40% badanych znało jedną osobę lub więcej osób biorących narkotyki. Drugie badanie dotyczyło doświadczeń patogennych – eksperymentów z substancjami odurzającymi, alkoholem, paleniem papierosów itp. Objęto nim 2933 uczniów klas siódmych i ósmych ze szkół podstawowych województwa łódzkiego (z wyłączeniem Łodzi). Do doświadczeń z substancjami odurzającymi przyznało się 5% badanych, z tego 62% próbowało ich maksymalnie dwa razy, 20% od trzech do pięciu razy, 6% od sześciu do dziewięciu razy, 12% więcej razy – ostatnia grupa stanowiła 0,5% całej próby. Najczęściej stosowano substancje wziewne (kleje i rozpuszczalniki – prawie 3% badanych, leki uspokajające lub nasenne – 1,5%). Pochodne konopi, halucynogeny, amfetaminę, opiaty itp. zażywano rzadko, nie osiągnęły 1% progu konsumpcji. 3% badanych stwierdziło, że narkotyki można dostać w szkole lub jej pobliżu, 14% znało przynajmniej jedną osobę biorącą narkotyki. Kolejne badanie dotyczyło zagrożenia substancjami, takimi jak alkohol, nikotyna i narkotyki. Objęto nim reprezentatywną dobraną losowo próbę uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych (880 osób) oraz uczniów klas wszystkich poziomów szkół ponadpodstawowych (1350 osób). Zastosowano ankietę zawierającą 50 pytań, opracowaną przez Zakład Psychologii Filii UŚ w Cieszynie. Uczniowie przyznający się do próbowania narkotyków unikali podawania liczby i częstości tego rodzaju zachowań. Co najmniej jednokrotny kontakt z substancjami psychoaktywnymi innymi niż alkohol i tytoń miało 2,3% uczniów w wieku 13-14 lat, 4,5% uczniów w wieku 15-16 lat, 4,9% uczniów w wieku 17 lat. Wśród starszych uczniów odsetek deklarujących użycie narkotyku co najmniej raz w roku systematycznie spadał. Wszyscy, którzy przyznali się do próbowania środków odurzających, mieli już kontakt z alkoholem i tytoniem. Najpopularniejszym środkiem była marihuana, następnie środki nasenne, przeciwbólowe i odurzające. W szkołach podstawowych najpopularniejsze były substancje lotne i marihuana. Wśród konsumentów narkotyków dominowała młodzież z Bielska-Białej; z narkotykami częściej eksperymentowali chłopcy. Sondaż w ostatnim badaniu koncentrował się na kilku aspektach problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych – dostępności, znajomych użytkowników, zażywaniu narkotyków, inicjacji narkotykowej, miejscu inicjacji. Badaniem ankietowym objęto całą populację uczniów sopockich szkół średnich oraz uczniów klas ósmych szkół podstawowych. 34% badanych stwierdziło, że zdobycie narkotyku nie sprawiłoby im kłopotu. Do znajomości z osobą zażywającą narkotyki przyznało się 65% badanych. Do użycia narkotyków przyznało się 23% badanych, w tym 11% używało ich co najmniej kilka razy. Inicjacja narkotykowa miała miejsce w wieku 15-16 lat. Najpowszechniej używanym po raz pierwszy narkotykiem były przetwory konopi. 6% uczniów spróbowało narkotyku po raz pierwszy w szkole. Osoby biorące narkotyki były w większości przekonane o nieświadomości rodziców – 75%. W 6% przypadków jako osobę, która namówiła pierwszy raz do wzięcia narkotyku, wskazano kogoś z rodziny.

Deskryptory TESE: narkomania, uczeń, zdrowie, problemy zdrowotne, profilaktyka, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym
TESE descriptors: drug abuse, pupil, health, health problems, prevention, secondary school, vocational school
  • Szacowanie rozpowszechnienia narkomanii. (1997). Serwis Informacyjny. Narkomania, 1(6), 33-41.