Tytuł badania: Młodzież i alkohol
Data: 1992
Badacz: M. Gulda

Badaniem objęto 404 uczniów szkół podstawowych, zasadniczych zawodowych i licealnych z województwa gdańskiego. Kontakt z napojem alkoholowym miało w swoim życiu 85,8% badanych. Dla większości pierwszy kontakt z alkoholem był związany z wypiciem pierwszego toastu noworocznego. Przed szóstym rokiem życia pierwszy toast noworoczny wypiło 6,2%, w wieku od siedmiu do dziewięciu lat – 11%, w wieku 10-16 lat – 67%. Osobami, które po raz pierwszy podały alkohol, byli: ojciec – 12%, oboje rodzice – 12%, matka – 3,5%, ciotka – 3,2%, wujek – 2,7%, rówieśnik – 2%, babcia – 1%. 53,2% badanych wskazało dom rodzinny jako miejsce poczęstowania alkoholem, 26,7% grupę rówieśniczą. 1/5 badanych przyznała, że w ciągu ostatniego miesiąca piła przynajmniej raz albo dwa razy alkohol, najczęściej piwo, następnie wino i wódkę; tak samo było w przypadku ostatniego półrocza. Badani po alkoholu znacznie częściej miewali odczucia przyjemne niż przykre. 80% badanych wyrażało przekonanie, że picie alkoholu jest zawsze niebezpieczne dla organizmu człowieka i jeśli pić, to po 18. roku życia. Co trzeci uczeń wyrażał obawę, że w przyszłości może mieć poważne problemy z alkoholem. 15% uczniów paliło papierosy, 2,4% używało marihuany, prawie 5% opiatów i kleju, 16% nadużywało proszków od bólu głowy lub nasennych.

Deskryptory TESE: profilaktyka, uczeń, szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, zdrowie, problemy zdrowotne, narkomania
TESE descriptors: prevention, pupil, primary school, secondary school, vocational school, health, health problems, drug abuse
  • Gulda, M. (1992). Raport z badań „Młodzież i alkohol” przeprowadzonych na terenie województwa gdańskiego. Gdańsk.