Tytuł badania: Młodzież i dorośli o aborcji (Młodzież '98)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '98
pokaż badania
Data: 1 grudnia 1998 – 13 grudnia 1998
Badacz: Michał Wenzel

Celem badania była charakterystyka postaw młodzieży i dorosłych wobec aborcji. W grupie młodzieży znalazło się 1316 uczniów z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano, że 80% uczniów zgodziłoby się na przerywanie ciąży, gdy zagrożone jest życie matki, 64% zaś – gdy zagrożone jest zdrowie matki. 44% młodzieży zaaprobowało możliwość przerywania ciąży w sytuacji, gdy wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone. 24% respondentów nie zgodziłoby się na przerywanie ciąży, która jest wynikiem gwałtu albo kazirodztwa. 34% badanych wyraziłoby zgodę na aborcję, jeśliby kobieta była w ciężkiej sytuacji materialnej. 62% uczniów twierdziło, że nie można dopuszczać do aborcji tylko dlatego, że kobieta nie chce mieć dziecka. Okazało się, że negatywną opinię wobec aborcji wyrażali częściej uczniowie pochodzący ze wsi. Młodzież pytano o jej poglądy polityczne – okazało się, że młodzi ludzie są znacznie mniej liberalni (36%) niż ich rodzice 53%. Stwierdzono ponadto, że młodzież popierająca Sojusz Lewicy Demokratycznej wyrażała mniej liberalną postawę wobec kwestii przerywania ciąży niż dorośli identyfikujący się z poglądami tej partii. Stosunkowo najbardziej restrykcyjni wobec aborcji okazali się uczniowie często uczestniczący w praktykach religijnych (co trzeci wierny).

Deskryptory TESE: edukacja, postawa, wychowanie seksualne, młodzież, społeczeństwo
TESE descriptors: education, attitude, sex education, youth, society
  • Wenzel, M. (oprac.). (1999). Młodzież i dorośli o aborcji. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1999/K_127_99.PDF