Tytuł badania: Młodzież o życiu seksualnym (Młodzież '98)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '98
pokaż badania
Data: 1 grudnia 1998 – 13 grudnia 1998
Badacz:

Przedmiotem badania były postawy młodzieży wobec seksualności. W badaniu uczestniczyło 1316 uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem 13% respondentów przyznało, że dość regularnie utrzymują kontakty seksualne. 16% zadeklarowało natomiast, że tylko od czasu do czasu, 9% nie miało w ostatnim czasie żadnych stosunków seksualnych, ale odbyło już inicjację, 50% natomiast nie przeszło jeszcze inicjacji seksualnej. 11% odmówiło odpowiedzi na to pytanie. Okazało się, że wśród osób, które nie miały za sobą pierwszego stosunku, najwięcej było uczniów liceów ogólnokształcących – 46%. W pozostałych szkołach odsetek ten wyniósł po 36%. Do regularnych stosunków seksualnych przyznało się natomiast najwięcej respondentów uczęszczających do techników (18%), mniej uczniów LO (13%), liceów zawodowych (12%) i zasadniczych szkół zawodowych (10%). W grupie osób, które odmówiły odpowiedzi na pytanie o częstotliwość kontaktów seksualnych, najwięcej było uczniów z zasadniczych szkół zawodowych (20%), nieco mniej z liceów zawodowych (17%), a najmniej z LO (13%). Wykazano, że czynnikiem istotnie różnicującym aktywność seksualną młodzieży był udział w praktykach religijnych. Wśród osób chodzących do kościoła kilka razy w tygodniu 57% nie przeszło inicjacji seksualnej, a wśród uczniów chodzących do kościoła raz w tygodniu – 48% (wśród badanych nieuczestniczących w praktykach religijnych: 24%). Wśród osób odbywających regularne stosunki najwięcej było uczniów chodzących do kościoła raz, dwa razy w miesiącu. Okazało się także, że regularne stosunki odbywała częściej młodzież z wielkich miast niż ze wsi. W opinii 72% respondentów niezbędnym warunkiem do życia seksualnego była miłość. Zdaniem 17%, by odbywać stosunki seksualne, potrzebne jest małżeństwo. 38% młodych ludzi twierdziło jednak, że utrzymywanie kontaktów seksualnych nie wymaga ani miłości, ani małżeństwa. O konieczności małżeństwa były przekonane częściej dziewczęta niż chłopcy. Wśród osób utrzymujących regularne stosunki było 18% uczniów, którzy uważali, że by współżyć z kimś, wystarczy się kochać, ale ślub jest niepotrzebny. Wśród respondentów (N = 578) antykoncepcję stosowało 81%. Najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym była prezerwatywa. Tabletki antykoncepcyjne brało 39% dziewcząt i partnerki 22% chłopców. Do stosowania środków plemnikobójczych przyznało się 2% chłopców i 5% dziewcząt. Naturalne metody antykoncepcyjne (np. kalendarzyk małżeński) stosowało 1% chłopców i 6% dziewcząt.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, młodzież, opieka nad młodzieżą, wiedza, zdrowie, płeć męska, płeć żeńska
TESE descriptors: sex education, youth, youth protection, knowledge, health, male, female
  • Wenzel, M. (oprac.). (1999). Młodzież o życiu seksualnym. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1999/K_098_99.PDF