Tytuł badania: Młodzież gimnazjalna z terenów wiejskich a używki – diagnoza i wnioski dla profilaktyki szkolnej
Data: [2012]
Badacz: Anna Waligóra-Huk

Przedmiotem badania były kontakty młodzieży wiejskiej z używkami. W badaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego przy wykorzystaniu kwestionariusza ankiety oraz kwestionariusza wywiadu nieskategoryzowanego. Badaniem objęto 39 uczniów klas trzecich gimnazjum w wieku 15-16 lat, w tym 21 chłopców i 18 dziewcząt. Wyniki badania ujawniły, że gimnazjaliści spożyli alkohol najczęściej około 40 razy w życiu, a w ostatnim roku – od 10 do 19 razy. W ponad połowie przypadków było to piwo (54%), następnie wódka (31%) i wino (15%). Wśród osób spożywających piwo najwięcej znalazło się takich, którre podczas ostatniej sytuacji spożycia wypili do dwóch butelek piwa. Jeśli młodzież piła ostatnio wino (31%), to mniej niż jeden kieliszek. Jeśli z kolei w ostatniej sytuacji spożywania alkoholu pito wódkę (23%), to było to od trzech do pięciu kieliszków. 33% nigdy nie piło piwa, 61% wina, 54% wódki. Młodzież najczęściej spożywała alkohol na ulicy lub w parku (46%), u kogoś w domu (27%). 26% gimnazjalistów nigdy nie znalazło się w stanie upojenia, 21% znalazło się w staniu upojenia do dwóch razy w ostatnim roku, a 15% do dwóch razy w życiu. Trzy osoby zadeklarowały, że były pijane 40 razy lub więcej w życiu. Zwykle młodzież pod wpływem alkoholu znajdowała się „na lekkim rauszu” (18 osób). W ciągu roku poprzedzającego badanie 70% młodzieży osoby znajome proponowały spróbowanie piwa, 53% zaproponowano wódkę, a 23% wino. Ponad połowa badanych wielokrotnie próbowała kupować alkohol w ciągu roku poprzedzającego badanie (53%). W odpowiedzi na pytanie o zażywanie narkotyków w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie tylko trzy osoby przyznały się do palenia marihuany. Kontakt z tą substancją miało w życiu 23% gimnazjalistów. Najczęściej kupowano ją od kolegów (sześć osób) lub od dilera (trzy osoby), przy czym większość młodzieży nie znała miejsc, gdzie można kupić narkotyki (77%). Nikt nie przyznał się do wąchania kiedykolwiek substancji chemicznych. Jako powód eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi podawano nudę, ciekawość i chęć spróbowania czegoś nowego. Najłatwiej było zdaniem badanych kupić marihuanę (67%) lub klej (25%). Młodzież oceniała najczęściej, że większość z jej rówieśników pali papierosy (54%) i pije alkohol (55%), nikt natomiast nie wącha klejów i rozpuszczalników (85%) ani nie zażywa innych narkotyków niż marihuana (69%). W przypadku palenia marihuany gimnazjaliści szacowali najczęściej liczbę zażywających na kilka osób (47%). Nieco rzadziej przypisywano stosowanie substancji uzależniających przyjaciołom. W opinii większości badanych kupienie poszczególnych substancji była bardzo łatwe lub dosyć łatwe. Większość badanych, zapytana o ewentualną reakcję rodziców na wieść o upijaniu się lub używaniu marihuany czy innych środków psychoaktywnych, zaznaczyła odpowiedź: nie pozwoliliby na to.

Author's Keywords: youth, alcohol, drugs, afterburners, preventive practices
Deskryptory TESE: zachowania społeczne, narkomania, młodzież, dziecko zagrożone, gimnazjum
TESE descriptors: social behaviour, drug abuse, youth, child at risk, lower secondary
  • Waligóra-Huk, A. (2012). Młodzież gimnazjalna z terenów wiejskich a używki – diagnoza i wnioski dla profilaktyki szkolnej. Chowanna, 2(39), 109-124.