Tytuł badania: Dzieci i młodzież a problem nikotynizmu, alkoholizmu i narkomanii
Data: [1998]
Badacz: Beata Bułka

Celem badania było sprawdzenie, w jakim stopniu zagrożenia dzisiejszego świata dotykają dzieci i młodzieży, jaką drogą do nich docierają, co jest przyczyną tego, że młodzi ludzie sięgają po różnego rodzaju używki. Badaniem objęto dzieci powyżej dziewiątego roku życia i młodzież uczącą się we wszystkich typach i rodzajach szkół w południowej Polsce, łącznie 1000 osób z różnych środowisk i mających różny status społeczny. Najbardziej rozpowszechnionym problemem było palenie papierosów; przynajmniej raz zapaliło papierosa 75% uczniów szkół podstawowych i 96% uczniów szkół ponadpodstawowych. Najczęstszym motywem sięgnięcia po papierosa była ciekawość – 66%, następnie naśladownictwo – 62%, dorównywanie rówieśnikom – 35%, przykład rodziców – 16%, przekora, bunt – 15%, chęć odprężenia – 14%. Kontakt z alkoholem miało 52% uczniów szkół podstawowych, 28% piło co najmniej raz w tygodniu; w szkołach ponadpodstawowych kontakt z alkoholem miało 36%, 36% piło co najmniej raz w tygodniu, 26% piło prawie codziennie. Wśród motywów sięgania po alkohol wskazywano: kontakt na imprezach okolicznościowych – 75%, ciekawość – 72%, chęć zaimponowania – 60%, akceptacji przez rówieśników – 28%, ucieczki od problemów – 20%. Wśród dzieci mających kontakt z alkoholem 75% pochodziło z rodzin o niskiej pozycji społecznej; 65% pochodziło z miasta; 67% stanowili chłopcy. Najczęściej zaczynano od piwa – 81%, wina – 19%, potem pito wódkę – 89%, whisky – 8%, spirytus – 3%. Na pytanie Czy wiesz, co to jest narkotyk? twierdząco odpowiedziało 86%; spośród nich 70% mieszkało w mieście; 84% badanych wiedzę na temat narkotyków i narkomanii zdobywało w szkole. 86% wiedziało, że narkotyki powodują negatywne następstwa, 14% nie zastanawiało się nad następstwami. 15% próbowało zażywać narkotyki, 9% powtórzyło tę próbę. 65% potwierdziło, że któryś z kolegów zażywa narkotyki. 78% nie ciekawiło zażywanie narkotyków. Narkotyki brały już dzieci 10-letnie. Narkotyki najczęściej kupowane były na terenie szkoły. Najwięcej uczniów zażywających narkotyki uczęszczało do szkoły zawodowej. 72% osób narkotyzujących się pochodziło z rodzin niepełnych.

Deskryptory TESE: uczeń, szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, narkomania, zdrowie, problemy zdrowotne, profilaktyka
TESE descriptors: pupil, primary school, secondary school, vocational school, drug abuse, health, health problems, prevention
  • Bułka, B. (1999). Dzieci i młodzież a problem nikotynizmu, alkoholizmu i narkomanii. W: M. Dudzikowa i T. Borowska (red.), Dzieci i młodzież wobec zagrożeń dzisiejszego świata (s. 97-104). Poznań: "Eruditus".