Tytuł badania: Problemy kobiet, model rodziny i polityka rodzinna
Data: 24 czerwca 1995 – 5 lipca 1995
Badacz:

W sondażu poświęconym problemom kobiet, modelowi rodziny i polityce rodzinnej wzięło udział 1499 osób powyżej 18. roku życia. Posłużono się metodą wywiadu. 28% badanych uważało, że w Polsce powinno rodzić się więcej dzieci (w tym 7% zdecydowanie tak). 54% jednak uznało, że w kraju nie powinno rodzić się więcej dzieci (w tym 18% zdecydowanie nie). 18% badanych nie miało zdania na ten temat. Osoby uważające, że w Polsce powinno rodzić się więcej dzieci, to przede wszystkim rolnicy (38%), osoby z podstawowym wykształceniem (32%), wierzący i regularnie praktykujący (32%), osoby powyżej 60. roku życia (34%) i poniżej 29. roku życia (30%), mieszkańcy wsi (31%). W opinii 75% badanych osoby posiadające dzieci powinny mieć specjalne ulgi podatkowe (w tym 33% zdecydowanie tak). W tej grupie znaleźli się przede wszystkim: robotnicy (81%), rolnicy (79%), bezrobotni (79%), emeryci i renciści (78%), gospodynie domowe (77%), 83% osób z podstawowym wykształceniem, 76% z zasadniczym zawodowym, 71% ze średnim i 56% z wyższym. W opinii 70% respondentów kobiety w Polsce są w gorszej sytuacji niż mężczyźni, jeśli chodzi o życie zawodowe i społeczne (w tym 32% zdecydowanie tak). W populacji osób aprobujących to stwierdzenie były przede wszystkim kobiety (80%, 60% mężczyzn), gospodynie domowe (88%), pracownicy umysłowi bez wyższego wykształcenia (76%), renciści i emeryci (75%), sympatycy lewicy (77%). Osoby niezgadzające się z poglądem o dyskryminacji kobiet to: dwudziestolatkowie (31%), osoby z wyższym wykształceniem (29%), uczniowie i studenci (34%), prywatni przedsiębiorcy (27%). 23% badanych nie pozwoliłoby kobietom robić kariery zawodowej, jeśli przez to zajmowałyby się one mniej rodziną (w tym 5% zdecydowanie nie). 55% respondentów uważało, że kobiety powinny być na pierwszym miejscu matkami i żonami (w tym 20% zdecydowanie tak). Tę opinię wyrażali zwłaszcza: rolnicy (70%), emerytowani pracownicy i renciści (66%), gospodynie domowe (61%), wierzący i regularnie praktykujący (63%), osoby z wykształceniem podstawowym (67%), zasadniczym zawodowym (62%), średnim (44%) i wyższym (37%).

Deskryptory TESE: rodzina, płeć, płeć żeńska, rodzice, równość płci, równość szans
TESE descriptors: family, gender, female, parents, gender equality, equal opportunity
  • TNS OBOP. (1995). Problemy kobiet, model rodziny i polityka rodzinna. Pobrane z http://obop-arch.tnsglobal.pl/archive-report/id/728