Tytuł badania: Społeczne postrzeganie zawodów
Data: 18 maja 1996 – 21 maja 1996
Badacz:

Przedmiotem sondażu było społeczne postrzeganie zawodów. W badaniu uczestniczyły 1073 osoby od 16. roku życia. Posłużono się metodą wywiadu. Najbardziej preferowanym zawodem dla syna – zdaniem respondentów – był lekarz (40% wskazań), w dalszej kolejności: adwokat (29%), biznesmen (25%), inżynier (20%), oficer wojska (13%), nauczyciel (7%), dziennikarz telewizyjny (6%), oficer policji (6%), polityk (2%). Największym prestiżem społecznym cieszył się zawód lekarza (68%), a w dalszej kolejności: nauczyciela (28%), adwokata (19%), oficera wojska (14%), dziennikarza telewizyjnego (10%), oficera policji (6%), biznesmena (5%), inżyniera (5%) oraz polityka (3%); badani mogli wybrać trzy propozycje. Najwięcej zadowolenia – zdaniem badanych – dawał zawód lekarza (55%), w dalszej kolejności zaś: nauczyciela (26%), biznesmena (22%), dziennikarza (21%), adwokata (19%), inżyniera (12%), oficera wojska (10%), oficera policji (4%) oraz polityka (4%). Za zawody najbardziej użyteczne społecznie respondenci uznali: lekarza (82%) oraz nauczyciela (45%). Żaden z badanych nie wskazał nauczyciela jako zawodu dającego satysfakcjonujące korzyści materialne.

Deskryptory TESE: nauczyciel, zawód nauczyciela, lekarz szkolny, status nauczyciela, zachowania społeczne, wynagrodzenie nauczyciela, społeczeństwo
TESE descriptors: teacher, teaching profession, school doctor, teacher status, social behaviour, teacher salary, society
  • TNS OBOP. (1996). Społeczne postrzeganie zawodów. Pobrane z http://obop-arch.tnsglobal.pl/archive-report/id/598