Tytuł badania: Projekt systemu integracji edukacji zawodowej i rynku pracy. W kierunku kształcenia dualnego
Data: [1998]
Badacz: Mieczysław Kabaj

Badaniem objęto absolwentów 11 liceów technicznych, którzy zakończyli cykl kształcenia w 1997 roku. Stwierdzono, że 45% pierwszego rocznika absolwentów liceów technicznych studiowało na uczelniach wyższych, 45,5% kontynuowało naukę w szkołach policealnych, 10% nie uczyło się dalej. Wśród niekontynuujących nauki 40% pobierało zasiłek dla bezrobotnych, 75% chodziło na kursy zawodowe lub miało taki zamiar w najbliższym czasie. Zbadano, w jaki sposób absolwenci oceniają swoje umiejętności ogólnozawodowe, które zgodnie z założeniami mieli zdobyć w liceum. Prawie jedna piąta absolwentów przyznała, że nie umie korzystać z norm i instrukcji obsługi, 40% oceniło swoje umiejętności obsługi kserokopiarki jako niedostateczne lub mierne, 60% oceniło w ten sposób swoje umiejętności obsługi telefaksu. 80% deklarowało, że nabyli wysokie umiejętności związane z poszukiwaniem pracy. Badani dobrze oceniali swoje umiejętności związane z obsługą komputera (posługiwanie się edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym, tworzenie bazy danych), gorzej – znajomość języków obcych. Stwierdzono, że dalszy rozwój liceów technicznych zależy od opracowania jasnej koncepcji kształcenia policealnego.

Deskryptory TESE: szkoła średnia o profilu zawodowym, absolwent, kompetencje, start zawodowy absolwentów, kwalifikacje zawodowe, kształcenie integracyjne, umiejętności zawodowe
TESE descriptors: vocational school, school leaver, competence, transition from school to work, vocational qualification, inclusive education, skill
  • Kabaj, M. (1998). Projekt systemu integracji edukacji zawodowej i rynku pracy. W kierunku kształcenia dualnego. Polityka Społeczna, 9, 3-9.