Tytuł badania: Wyniki badania ewaluacyjnego uczestników Wiosennej Szkoły EWD 2011
Typ badania: ewaluacyjne
Data: kwiecień 2011
Badacz: Maria Krystyna Szmigel

Badanie miało charakter ewaluacyjny. Próba liczyła 128 uczestników szkolenia, którzy byli przede wszystkim pracownikami reprezentującymi system ewaluacji oświaty (83%) oraz system egzaminów zewnętrznych (12%). Do zebrania materiału badawczego posłużono się technika ankiety. Na pytanie, czy zajęcia przyczyniły się do wzrostu umiejętności w zakresie interpretacji wskaźników EWD, zdecydowana większość ankietowanych udzieliła odpowiedzi: raczej tak lub zdecydowanie tak. Praktyczne ćwiczenia z kalkulatorem i interpretację wyników uznano za bardzo przydatne. Wysoką ocenę uzyskały wykłady (średnia 5,3) i zajęcia warsztatowe: gimnazjalne i maturalne (średnia 5,6). Na podstawie udzielonych odpowiedzi ustalono, że do najtrudniejszych zadań należały m.in. czasochłonna obsługa kalkulatora, wyciąganie potrzebnych danych, robienie zestawień; interpretowanie położenia szkoły w kontekście efektywności i jakości nauczania; sposób tworzenia maturalnego EWD (skalowanie wyników EWD maturalnych). Wśród treści uznanych przez respondentów za zbędne znalazły się trudne wzory nie do zapamiętania; komentarze dotyczące historii przygotowania kalkulatora oraz informacje o projektach rozwoju EWD. Najbardziej przydatne natomiast okazały się m.in.: kontakt z osobami z różnym doświadczeniem; interpretacja wskaźników EWD; wykorzystanie wyników EWD w ewaluacji oraz działania praktyczne.

Deskryptory TESE: ewaluacja, ewaluacja przez nauczycieli, ewaluator, komisja egzaminacyjna, egzamin
TESE descriptors: evaluation, evaluation by teachers, evaluator, board of examiners, examination
  • Szmigel, K. (2011). Wyniki badania ewaluacyjnego uczestników Wiosennej Szkoły EWD 2011 Warszawa – Miedzeszyn 01-03 kwietnia 2011 r. Pobrane z http://ewd.edu.pl/szkoly-ewd/wiosenna-2011/raport_2011.pdf