Tytuł badania: Wyniki badania potrzeb nauczycieli województwa pomorskiego w zakresie doskonalenia w 2012 roku
Data: 2011 – 2012
Badacz: Stanisława Gurbowicz

Celem badania była charakterystyka potrzeb nauczycieli w zakresie doskonalenia zawodowego. Ponadto podjęto się próby określenia przydatności kursów realizowanych w ramach doskonalenia zawodowego oraz pozyskania informacji na temat wykorzystania zdobytej wiedzy podczas szkoleń przez nauczycieli. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz elektroniczny. W badaniu wzięło udział łącznie 584 respondentów, w tym głównie nauczyciele i dyrektorzy szkół z całego województwa pomorskiego. W badanej próbie było 65% nauczycieli dyplomowanych, 17% mianowanych, 15% kontraktowych i 3% stażystów. 52% respondentów preferowało – jako formę doskonalenia – kurs do 15 godzin, 24% kurs od 20 do 30 godzin, 8% kurs od 31 do 40 godzin, 12% kurs powyżej 40 godzin, 37% konferencję, 63% warsztat, 16% seminarium, 16% konsultacje z doradcą metodycznym i in. Spośród wszystkich nauczycieli blisko 70% wyraziło opinie na temat przydatności różnych form doskonalenia. Zdaniem 77% z nich szkolenia były przydatne. 82% badanych deklarowało ponadto, że wykorzystują zdobytą wiedzę i umiejętności w pracy, w tym 41% na lekcji, 44% w przygotowaniu zajęć, 33% w realizowaniu zmian związanych z reformą i in.

Deskryptory TESE: nauczyciel, kwalifikacje pedagogiczne, doskonalenie zawodowe nauczycieli, doskonalenie zawodowe w toku pracy, samokształcenie, kurs, szkolenie praktyczne
TESE descriptors: teacher, teaching qualification, in-service teacher training, in-service training, self-instruction, course, practical training
  • Gurbowicz, S. (oprac.). (2012). Wyniki badania potrzeb nauczycieli województwa pomorskiego w zakresie doskonalenia w 2012 roku. Pobrane z http://www.kuratorium.gda.pl/pliki/wyniki%20badania%20potrzeb-2012-raport.pdf