Tytuł badania: Czas wolny a zdrowy styl życia dziecka
Data: 2000 – 2001
Badacz: Urszula Macioł-Kisiel

Celem badania było określenie sposobu i form spędzania wolnego czasu przez uczniów szkół podstawowych. Diagnostyczno-weryfikacyjne badanie przeprowadzono wśród 504 uczniów klas IV-VI szkół podstawowych województwa śląskiego. Ponadto badaniu poddano rodziców dzieci – grupa 114 osób, a także nauczycieli – 250 osób. Badani uczniowie wymieniali najczęstsze formy aktywności w czasie wolnym: grę w piłkę, oglądanie telewizji, gry komputerowe, spotkania z przyjaciółmi. Podobne pytanie zadano rodzicom. Odpowiedzi oscylowały wokół wędrówek pieszych i rowerowych, a także wizyt u znajomych i rodziny. Wyniki badania wskazują na dużą rolę szkoły oraz nauczycieli w kształtowaniu pozytywnych nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu przez uczniów, czego wymagają rodzice. Współpraca rodziców i nauczycieli wydaje się nieodzowna w procesie wychowania zdrowotnego młodego człowieka.

Autorskie słowa kluczowe: czas wolny, dziecko, zdrowy styl życia
Author's Keywords: free time activities
Deskryptory TESE: zdrowie, rozwój fizyczny, rozwój dziecka, wypoczynek, zajęcia rekreacyjne, relacja rodzice – szkoła, wychowanie fizyczne, dziecko
TESE descriptors: health, physical development, child development, leisure, leisure activities, parent-school relation, physical education, child
  • Macioł-Kisiel, U. (2008). Czas wolny a zdrowy styl życia dziecka. Zeszyty Metodyczno-Naukowe, 21, 91-104.