Tytuł badania: Przeobrażenia funkcji wychowawczej w rodzinach bezrobotnych w średnim mieście
Data: [1999]
Badacz: Piotr Mosiek

Celem badania było określenie stopnia wypełniania funkcji wychowawczej w rodzinach bezrobotnych. Badaniem objęto 102 rodziny z bezrobotnym jednym lub obojgiem rodziców oraz z co najmniej jednym dzieckiem. Badane rodziny pochodziły z Rawicza. Wyniki badania ujawniły, że w 7,8% badanych rodzin panowała jedynie atmosfera agresywna, w 11,7% – konfliktowa, a w 29,5% – zgodna. Zmienną atmosferę rodzinną zanotowano w 51% przypadków – oscylowała ona między pozorną zgodą i akceptacją pozostawania bez pracy a kumulowanym wstydem i bezsilnością, których miejscem i przedmiotem rozładowania był dom rodzinny i osoby najbliższe. Kontrolę rodziców nad dzieckiem badano w wymiarze śledzenia jego szkolnej kariery, regulowania ilości i sposobu spędzania przez dziecko wolnego czasu, pomocy w precyzowaniu i poszukiwaniu dziecięcych zainteresowań oraz kształtowania edukacyjno-zawodowych aspiracji. Brak tak rozumianej kontroli stwierdzono u 15,4% rodzin, znikomy jej stopnień – u 17,9%, fragmentaryczną kontrolę – u 26,5%. Ciągłą kontrolę rodziców nad dziećmi zaobserwowano u 40,2% badanych. Ujawniła się również korelacja między opisywaną wcześniej atmosferą domową a charakterem kontaktów bezrobotnych rodziców z ich dziećmi. W 19 rodzinach stwierdzono brak znaczących pod względem wychowawczym kontaktów dzieci z własnymi rodzinami, z czego w 12 rodzinach panowała atmosfera konfliktowa. Z kolei częste kontakty dzieci z rodzicami były bardziej charakterystyczne dla rodzin funkcjonujących zgodnie.

Deskryptory TESE: wychowanie dziecka, wychowanie w rodzinie, bezrobocie, rodzina, relacja rodzice – dziecko
TESE descriptors: child rearing, family education, unemployment, family, parent-child relation
  • Mosiek, P. (1999). Przeobrażenia funkcji wychowawczej w rodzinach bezrobotnych w średnim mieście. Pedagogika Pracy, 34, 75-83.