Tytuł badania: Przemiany w wymaganiach kwalifikacyjnych technika mechanika w świetle wyników badań
Data: [1999]
Badacz: Ireneusz Woźniak

Badanie miało na celu charakterystykę zmian w pozycji i wymaganiach kwalifikacyjnych technika i inżyniera z branży mechanicznej w zakładzie pracy. Badaniem objęto ekspertów od zarządzania personelem i kwalifikacjami z 39 przedsiębiorstw z całej Polski, w tym 11 zastępców dyrektorów, 19 kierowników działów oraz 9 specjalistów. W badaniu ukazano wymagania rynku pracy dotyczące kompetencji absolwentów szkół zawodowych o profilu mechanicznym oraz oszacowano zmiany w pozycji zawodowej technika mechanika. Okazało się, że 45% stanowisk pracy przypisanych do tej pory mechanikom zajmowali inżynierowie, ponadto technicy mechanicy zostali wyparci przez inżynierów ze stanowisk: konstruktora, projektanta, technologa, kierownika sekcji, kierownika wydziału, kierownika działu, kierownika produkcji, kierownika opracowań technologicznych, specjalisty ds. marketingu oraz informatyka. 44% stanowisk na których zatrudniano techników, stanowiły stanowiska robotnicze. Na zatrudnienie na stanowisku adekwatnym w stosunku do wykształcenia zaraz po ukończeniu szkoły miało szansę zaledwie 9% techników, a 64% znajdzie się na takim stanowisku dopiero po pięciu latach, najwcześniej po trzech latach pracy. Na stanowiskach robotniczych zajmowanych przez techników w badanych przedsiębiorstwach 75% absolwentów zostanie zatrudnionych zaraz po szkole, ewentualnie po roku pracy.

Deskryptory TESE: dyrektor szkoły, kadra kierownicza, technika, kwalifikacje zawodowe, kompetencje
TESE descriptors: headteacher, managerial staff, technology, vocational qualification, competence
  • Woźniak, I. (1999). Przemiany w wymaganiach kwalifikacyjnych technika mechanika w świetle wyników badań. Pedagogika Pracy, 35, 115-119.