Tytuł badania: Opinie nauczycieli zawodu o powodzeniach i niepowodzeniach w pracy dydaktyczno-wychowawczej
Data: [2010]
Badacz: Jana Depešová, Henryk Noga, Mária Vargová

Celem badania było ustalenie, czy i w jakim zakresie nauczyciele zawodu odczuwają sukcesy i porażki w pracy zawodowej. Starano się także odpowiedzieć na następujące pytania: Jak nauczyciele zawodu określają swoją pozycję na tle uzyskiwanych wyników swojej pracy? Co jest wyznacznikiem powodzenia ich pracy? Jakie rodzaje niepowodzeń występują w pracy nauczyciela zawodu? Od czego, zdaniem nauczycieli zawodu, zależy powodzenie w pracy? Jakie czynniki decydują o niepowodzeniu w pracy? Próbę badawczą stanowiło 22 nauczycieli zawodu z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach (w tym 21 kobiet i mężczyzna). Wśród badanych 10 osób miało wykształcenie wyższe magisterskie; jedna osoba – wyższe zawodowe; dziewięć – półwyższe; dwie – średnie z przygotowaniem pedagogicznym. Materiał badawczy zebrano za pomocą ankiety-kwestionariusza. Stan powodzenia i zadowolenia potwierdziło 18 osób, niezadowolenie natomiast wyraziły cztery osoby. Nikt z ankietowanych nie określił swojego stanu (w związku z uzyskiwanymi wynikami pracy zawodowej) jako niepowodzenie. Wszyscy nauczyciele uznali dobre wyniki uczniów w nauce za najistotniejszy wyznacznik powodzenia w pracy zawodowej. Ponadto badani wskazywali także: dobre stosunki w gronie nauczycielskim, z kierownictwem warsztatów oraz dyrekcją szkoły. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na powodzenie okazały się dobra organizacja pracy, trafny wybór zawodu oraz zainteresowanie wykonywaną pracą zawodową. W przypadku niepowodzenia ankietowani dostrzegali przyczyny tego zjawiska w zmniejszeniu rangi i prestiżu zawodu nauczyciela.

Deskryptory TESE: nauczyciel, satysfakcja zawodowa, przebieg kariery zawodowej, szkoła średnia o profilu zawodowym, dydaktyka, niepowodzenie szkolne, trudności w nauce
TESE descriptors: teacher, occupational satisfaction, career advancement, vocational school, didactics, school failure, learning difficulty
  • Vargová, M., Noga, H. i Depešova, J. (2010). Opinie nauczycieli zawodu o powodzeniach i niepowodzeniach w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Annales Universitatis Paedagogicae Cracovensis. Studia Technica, 3, 239-253.