Tytuł badania: Opinie nauczycieli wychowania fizycznego o nowej podstawie programowej
Data: 2010
Badacz: Ewa Głogowska-Nowak, Ryszard Jezierski

Celem badania było poznanie opinii nauczycieli na temat założeń reformy programowej w zakresie zajęć z wychowania fizycznego. Badanie przeprowadzono za pomocą sondażu diagnostycznego (ankieta z 12 pytaniami) wśród 110 nauczycieli wychowania fizycznego z Wrocławia, Oławy i Świdnicy. Pytania badawcze dotyczyły m.in. znajomości założeń wprowadzanej podstawy programowej, źródeł informacji o reformie, wyobrażeń na temat pracy z nową podstawą programową, postulowanych tematów szkoleń w tym obszarze, a także oceny przygotowania szkoły do wprowadzenia założeń nowego dokumentu. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że zdecydowana większość (79,1%) nauczycieli znała założenia nowej podstawy programowej. Ustalono, że głównym źródłem wiedzy na temat reformy był internet (48,8%). W ocenie 60% respondentów stan posiadanych przez nich informacji był dostateczny. Jednocześnie odnotowano, że jedynie 37,47% badanych miało własną wizję realizacji nowej podstawy programowej. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano również, że zdaniem ponad jednej trzeciej respondentów nowa podstawa programowa nie spełni oczekiwań jej adresatów (tzn. uczniów i rodziców), a prawie połowa badanych nauczycieli nie miała zdania w tej kwestii.

Deskryptory TESE: nauczyciel, wychowanie fizyczne, reforma programu nauczania, ocena nauczycieli, reforma szkolnictwa, program nauczania, postawa, nauczanie
TESE descriptors: teacher, physical education, curriculum reform, evaluation of teachers, educational reform, curriculum, attitude, teaching
  • Głogowska-Nowak, E. i Jezierski, R. (2011). Opinie nauczycieli wychowania fizycznego o nowej podstawie programowej. Lider, 6. Pobrane z http://www.lider.szs.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=206&Itemid=56