Tytuł badania: Z badań nad percepcją barw przez dzieci i młodzież
Data: 1995 – 1996
Badacz: Stanisław Popek

Celem badania było rozpoznanie preferencji kolorystycznych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Wykorzystano w nim Test Percepcji Kolorów (TPK) własnego autorstwa. Pomiaru dokonano dwukrotnie (test i retest), w pierwszym przypadku obejmując nim 220, w drugim zaś – 190 uczniów szkół podstawowych i średnich ogólnokształcących z województwa chełmskiego i bialskopodlaskiego. Analiza rangowa uzyskanych danych pozwoliła stwierdzić, że w grupie dzieci w wieku od 10 do 12 lat najbardziej preferowanym kolorem był błękit, następnie zieleń jasna i żółty jasny. Wśród uczniów starszych (13-15 lat) pierwsze miejsce zajął kolor biały, następnie błękitny i na końcu karminowy. W grupie najstarszej (16-18 lat) dominowały kolory czarny i granatowy, następnie biały i granatowy oraz zieleń trawiasta i karmin. Nie przepadano za kolorami szarym, czarnym i brązem ugrowym oraz brązem ciemnym (10-12 lat); brązem ciemnym, brązem ugrowym i szarym (13-15 lat); różem ciemnym, ugrem oraz żółtym jasnym i pomarańczowym (16-18 lat). Różnice między odpowiedziami dziewczynek i chłopców okazały się minimalne – dotyczyły raczej liczebności osób preferujących dany kolor, nie wpływały na ich rangę.

Deskryptory TESE: szkoła podstawowa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, psychologia, młodzież
TESE descriptors: primary school, secondary school, vocational school, psychology, youth
  • Popek, S. (1999). Z badań nad percepcją barw przez dzieci i młodzież. W: S. Popek, Barwy i psychika. Percepcja, ekspresja, projekcja (s. 182-215). Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.