Tytuł badania: Czas wolny studentów edukacji techniczno-informatycznej
Data: kwiecień 2009 – maj 2009
Badacz: Jana Depešová, Henryk Noga, Mária Vargová

Celem badania była analiza form spędzania czasu wolnego przez studentów (sformułowano m.in. następujące pytania: jak studenci spędzają czas wolny? Co wtedy robią? Gdzie się znajdują? Z kim przebywają?). Badano także ilość czasu, którą respondenci musieli poświęcić na naukę oraz dojazd na uczelnię. Próbę badawczą stanowiły 82 osoby, w tym studenci stacjonarnych studiów z pierwszego (50 osób) i piątego roku (32 osoby) edukacji techniczno-informatycznej. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono, że badani istotną część czasu wolnego spędzali ze swoją sympatią lub rówieśnikami (do których zaliczali się nie tylko znajomi z roku, lecz także współlokatorzy oraz przyjaciele spoza uczelni); nieliczni – z rodziną. Jedynie 60% respondentów miało określone zainteresowania (które przynajmniej w połowie były zbieżne z kierunkiem studiów). 47% badanych podjęło pracę, ale o charakterze dorywczym, 41% pracę sezonową. Najczęstszym sposobem wykorzystania komputera był dostęp do sieci internetowej, najwięcej osób korzystało z przeglądarki (28%), komunikatorów (22%) oraz różnych programów (19%).

Author's Keywords: free time, technical education, technology students
Deskryptory TESE: wypoczynek, życie studenckie, pedagogika czasu wolnego, uczestnictwo studentów, zachowania społeczne, student
TESE descriptors: leisure, student life, leisure education, student participation, social behaviour, student
  • Vargová, M., Depešová, J. i Noga, H. (2012). Czas wolny studentów edukacji techniczno-informatycznej. Annales Universitatis Paedagogicae Cracovensis. Studia Technica, 5, 167-175.