Tytuł badania: Czas wolny w budżecie czasu nauczyciela studiującego
Data: [2004]
Badacz: Jadwiga Daszykowska

Przedmiot badań stanowiła ilość czasu wolnego nauczycieli, którzy podjęli studia wyższe. Analizie poddano również czynniki determinujące tę sferę życia respondentów. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem następujących technik: obserwacja uczestnicząca niekontrolowana, ankieta (w tym technika niedokończonych zdań) oraz wywiad swobodny. Badaniem objęto 397 osób (w tym studentów pedagogiki lub historii na studiach wyższych zawodowych i magisterskich w systemie zaocznym oraz słuchaczy studiów podyplomowych na wymienionych kierunkach na Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie oraz na Uniwersytecie Rzeszowskim). Respondentów podzielono na cztery grupy: PK – nauczyciele studiujący pedagogikę w AP w Krakowie (N = 142); HK – nauczyciele studiujący historię w AP w Krakowie (N = 77); PR – nauczyciele studiujący pedagogikę na UR (N = 110); HR – nauczyciele studiujący historię na UR (N = 56). Wśród uczestników badania 92,47% stanowiły kobiety. Ponadto ponad połowa nauczycieli (56,35%) legitymowała się wykształceniem wyższym, z kolei pod względem wieku najliczniejszą grupę stanowiły osoby mające 31-37 lat. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że we wszystkich grupach respondenci dysponowali niewielką średnią ilością dobowego czasu wolnego. Wykazano, że w dni robocze wynosił on 2,08 godziny, w dni zajęć dydaktycznych na uczelni – 1,62, natomiast w dni wolne od pracy zawodowej i zajęć na uczelni – 4,23. Ponadto nie odnotowano różnic pomiędzy ilością czasu wolnego nauczycieli w poszczególnych rodzajach dni a kierunkiem studiów i rodzajem uczelni. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem potwierdzono również, że więcej czasu wolnego posiadali studiujący pedagodzy stanu wolnego. Dodatkowo ustalono, że najmniejszą ilością czasu wolnego dysponowały osoby w średnim wieku, a także nauczyciele o stażu pracy od 16 do 20 lat.

Deskryptory TESE: nauczyciel, studia wyższe, wypoczynek, czas pracy nauczyciela, zawód nauczyciela, kwalifikacje zawodowe
TESE descriptors: teacher, higher education course, leisure, teacher working time, teaching profession, vocational qualification
  • Daszykowska, J. (2006). Czas wolny w budżecie czasu nauczyciela studiującego. Kwartalnik Edukacyjny, 3, 52-58.